Novinky


Český filharmonický sbor Brno zazářil v Tonhalle Düsseldorf

Český filharmonický sbor Brno vystoupil na třech koncertech na začátku dubna 2008 v Tonhalle Düsseldorf při příležitosti 30. výročí koncertního sálu přebudovaného observatoria, který je výjimečný svou jedinečnou akustikou. Zde spolu s místním sborem (Städtischer Musikverein zu Düsseldorf) a dětským sborem (Kinderchor der Städt. Clara-Schumann-Musikschule Düsseldorf) vystoupili s Máhlerovou Sinfonií č. 8 pod taktovkou dirigenta Johna Fiore v doprovodu Düsseldorfských Symfoniků. Všechny tři koncerty slavily velký úspěch u místního publika, které obsadilo sál do posledního místa.


Český filharmonický sbor Brno zářil ve Dvořákově Rekviem v Bruselu a Rotterdamu

Přední belgický orchestr Orchestre National de Belgique pod taktovkou svého šéfdirigenta Waltera Wellera si pro provedení nádherného, ale nepříliš často uváděného díla Dvořákova Rekviem přizval ke spolupráci Český filharmonický sbor Brno.Publikum si na obou dvou koncertech jak v bruselském sále Paláce krásných umění (14.3.) tak i v rotterdamském De Doelen (16.3.) zjevně vychutnalo přesvědčivé provedení Dvořákova díla a odměnilo všechny účinkující dlouhotrvajícím potleskem.


Vilém Veverka s Kateřinou Englichovou na festivalu v Lucembursku

V sobotu 15. března 2008 vystoupilo duo Veverka/hoboj- Englichová/harfa s bohatým programem na lucemburském festivalu De klenge Maarnicher Festival.


Český filharmonický sbor Brno na březnových koncertech v Německu

Opakované pozvání vedlo Český filharmonický sbor Brno do Brém, kde společně s orchestrem Bremer Philharmoniker provedl na dvou koncertech 3. a 4. března 2008 jedno z skvostných děl české literatury Stabat Mater od Antonína Dvořáka. V sólových partech se pod taktovkou Petra Altrichtera představilo kvarteto: A. Kohútková – soprán, K. Bytnarová – alt, T. Černý – tenor, P. Mikuláš – bas.

Dále pokračovala sedmdesáti členná skupina sboru do Bonnu, kde 7. března 2008 oslavila pompézním Berliozovým Requiem výročí 100 let vzniku orchestru Beethoven Orchester Bonn. Společně s brněnským sborem vystoupil Filharmonický sbor města Bonn, aby tak bylo dosaženo předepsaného obsazení skladby skladatelem (ca. 300 účinkujících na scéně). Za dirigentským pultem stanul bývalý publikem uznávaný šéfdirigent orchestru Marc Soustrot (GMD v Bonnu 1995-2003).


Duo Kateřina Englichová a Vilém Veverka v Bosně a Hercegovině

Kateřina Englichová (harfa) a Vilém Veverka (hoboj) se s velkým úspěchem prezentovali na dvou koncertech v Bosně. 9. března 2008 vystoupili před vyprodaným sálem Bosniak Institutu v Sarajevu v rámci festivalu Sarajevskaja Zima, 10. března 2008 zavítali na koncert podporovaný českou ambasádou do Banja Luky. Na programu zazněly skladby B. Brittena, W.A. Mozarta, C. Debussy a S. Vorlové.


Vilém Veverka na Royal College of Music v Londýně

Vedle své úspěšné sólové dráhy nastartoval Vilém Veverka i kariéru pedagogickou. 1. února 2008 předával své zkušenosti na mistrovských hobojových kurzech na Royal College of Music v Londýně.


Leoš Svárovský dirigoval únorový koncert Arménské filharmonie

Dirigent Leoš Svárovský stanul v únoru podruhé v čele Arménské filharmonie. Koncert se konal 8.února v Jerevanu, v sále Arama Chačaturjana. V programu zazněla díla A.Dvořáka – Karneval a 8.symfonie, a Šostakovičův 1.houslový koncert s mladou arménskou sólistkou Anush Nikoghosyan.


Vilém Veverka prezentoval českou hudbu v Německu

V prosinci 2007 zazářil Vilém Veverka v hobojovém koncertu Bohuslava Martinů v německém Neubrandenburku. Tamější orchestr řídil Jakub Hrůša. Mimo jiné na koncertu zazněly skladby Karla Husy a Antonína Dvořáka.


Leoš Svárovský dirigoval galakoncert Maltského národního orchestru

Leoš Svárovský dirigoval v sobotu 26.ledna 2008 gala koncert Maltského národního orchestru v sále Mediterranean Conference Centre ve Vallettě. Na programu byly skladby F.Liszta, P.I.Čajkovského a Ch.Muscata. Jako sólista v Lisztově 1.klavírním koncertu vystoupil český klavírista Lukáš Vondráček. Koncert se setkal s obrovským nadšením publika a stal se jednou z významných hudebních událostí této sezony.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno zpíval Janáčkovu Glagolskou mši v Goteborgu

Český filharmonický sbor Brno vystoupil v polovině listopadu 2007 na třech koncertech ve švédském Goteborgu. Byl pozván ke spolupráci s Goteborskými symfoniky a dirigentem Mariem Venzagem ke dvěma koncertům, kde zazněla Janáčkova Glagolská mše a Dvořákovo Te Deum, třetí koncert byl výhradně sborový za doprovodu klavíru. Všechny tři koncerty byly skvěle přijaty místním publikem, které zaplnilo sál pro asi 1 200 posluchačů. Potlesk a vřelé přijetí patřil nejen Goteborským symfonikům a Českému filharmonickému sboru Brno, ale i skvělým českým a slovenským sólistům – Evě Dřízgové, Karle Bytnarové, Michalu Lehotskému a Martinu Gurbalovi.


Sólisté a ČFSB v Kytici Bohuslava Martinů

10. prosince 2007 se v Kytici Bohuslava Martinů představila pražskému publiku čtveřice mladých sólistů Iveta Jiříková (soprán), Jana Wallingerová (mezzosoprán), Aleš Voráček (tenor) a Martin Bárta (baryton). Koncert se uskutečnil v rámci koncertní sezóny Pražské komorní filharmonie v pražském Rudolfinu. Vynikající výkon odvedl také Český filharmonický sbor Brno vedený sbormistrem Petrem Fialou. Dirigentem večera byl Jakub Hrůša (foto).


Debut baletu Slovenského národního divadla v Číně

Soubor baletu Slovenského národního divadla se poprvé v historii představil publiku v Číně. V nově otevřeném kulturním komplexu (Suzhou Science and Arts Centre) ve městě Suzhou
(6,5 mil obyvatel) v jihovýchodní Číně se odehrála 3 baletní představení Čajkovského Louskáčka. Nádherný sál Grand Theatre (1200 míst) byl po tři večery vyprodán a čínské publikum, které miluje taneční umění, pokaždé odměnilo všechny protagonisty představení nadšeným aplausem. Supermoderní komplex Suzhou Science and Arts Centre byl otevřen v říjnu 2007 a balet SND byl prvním klasickým baletním souborem, který zde vystoupil.


Český filharmonický sbor Brno vystoupil na festivalu Herrenchiemsee v Německu

Český filharmonický sbor Brno vystoupil na dvou koncertech 13. a 14. 7. v Německu na festivalu Herrenchiemsee pod taktovkou energetické a charismatické dirigentky Ljubky zu Guttenberg v koncertantním provedení opery La Traviata. Na koncertech vystoupil vedle mnoha dalších vynikajících sólistů i Tomáš Černý v roli Alfréda. Výborný výkon předvedl i orchestr Sinfonia Varsovia.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno vystoupil na Rheingau Festivalu v Německu

Český filharmonický sbor Brno vystoupil s velkým úspěchem 1.9. na prestižním Rheingau Festivalu, kde v klášteru Eberbach zaznělo Requiem od Guiseppeho Verdiho. Sbor spolu s orchestrem Klangverwaltung München vedl dirigent Enoch zu Guttenberg. Dirigent se soustředil nejen na dokonalý technický projev, ale kladl důraz především na emocionální prožitek a výraz, což učinilo tento koncert ojedinělým posluchačským zážitkem.


Čeští komorní sólisté dobyli jako první brněnský ansámbl Jižní Ameriku

21. září se vrátil dvanáctičlenný komorní orchestr Českých komorních sólistů pod vedením Ivana Matyáše z úspěšného třítýdenního turné po Jižní Americe. Ansámbl vystoupil ve vyprodaných koncertních sálech deseti význačných jihoamerických metropolí, jejichž kapacita často přesáhla i 1200 míst.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno ve Francii

Český filharmonický sbor Brno navázal na úspěšnou spolupráci s Orchestrem National de Lorraine. Pod taktovkou dvou významných dirigentů (Jacques Mercier, Pierre Cao) vystoupili ve dnech 19. – 28. srpna 2007 na čtyřech koncertech dvou prestižních francouzských festivalů Rencontres Musicales de Vézelay a La Chaise – Dieu. Publikum odměnilo Beethovenův program Missa Solemnis, stejně jako Prokofjevovo dílo Alexander Něvsky bouřlivým aplausem. Neobyčejný potlesk sklidila také skladba, sbormistra Českého filharmonického sboru, Petra Fialy Gratia Musa Tibi, kterou osobně dirigoval.

Více informací »


Wallingerovo kvarteto na bulharském festivalu Varnensko leto

Wallingerovo kvarteto vystoupilo 25.července na jednom z nejprestižnějších festivalů jižní Evropy, založeném v roce 1926 – Mezinárodním hudebním festivalu Varna Summer /Varnensko leto.
Wallingerovo kvarteto obohatilo program festivalu celovečerním koncertem z děl L.Janáčka, F.Schuberta a A.Borodina.


Komorní soubory na festivalu ve francouzské Remeši

Na 18.ročník festivalu Les Flaneries Musicales de Reims bylo pozváno několik špičkových mladých umělců z naší nabídky.
Na začátku července vystoupili na festivalu Kateřina Englichová a Vilém Veverka - duo harfa a hoboj. V druhé polovině července se konal recitál houslistky Sophie Jaffé, doprovázené klavíristou Bjornem Lehmannem. A úspěšnou řadu zakončilo v srpnu brněnské Puella Trio. Koncerty se konaly za velkého zájmu publika v nejkrásnějších místech historického města, kostelích i pod širých nebem.


Český filharmonický sbor Brno dosáhl jedné z nejvyšších uměleckých met

Český filharmonický sbor Brno zazářil v široké mezinárodní konkurenci při udělování prestižních německých cen ECHO KLASSIK 2007. Z 3000 přihlášených nahrávek získal titul „Soubor roku 2007“ za nahrávku Duchovních motet Antona Brucknera. Také nahrávka Lisztova oratoria Christus, na které se sbor podílel spolu s Beethoven Orchester Bonn, obdržela cenu „Nahrávka roku 2007“. Ceny ECHO Klassik uděluje již od roku 1992 kulturní institut německého gramofonového průmyslu „Deutsche Phono-Akademie“, jehož porota se skládá z význačných osobností působících v oblasti kultury a médií, hudební redakce ZDF a členů Phono-Akademie. Letos se rozdávaly ceny ve 21 kategoriích, ve kterých se mimo jiné zaskvěla jména jako Mariss Jansons, Anna Netrebko nebo Berliner Philharmoniker. Český filharmonický sbor Brno se tak zařadil mezi jména světového formátu. Ceny budou předány na slavnostním galavečeru německé televize ZDF 21. 10. 2007 v sále mnichovské filharmonie Gasteig.

Více informací »


Sophia Jaffé zazářila na 17. středoevropském festivalu koncertního umění v Žilině

Na zahajovacím koncertě letošního 17. středoevropského festivalu koncertního umění v Žilině zazářila Sophia Jaffé pod taktovkou litevského dirigenta M. Pitrenase v Čajkovského houslovém koncertu. Festivalové publikum tak mohlo po roce slyšet držitelku Ceny hudební kritiky a Ceny publika 16. ročníku tohoto významného mezinárodního festivalu


Předchozí  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  Další 
© Petr Tejkal 2008