Novinky


NEBE A ZEMĚ - Český filharmonický sbor Brno na festivalu V. Gergijeva 2008

„Nebe a země“ – tento název nesl 13. ročník mezinárodního hudebního festivalu Valerije Gergieva, který se konal v nizozemském Rotterdamu od 6.–13 září, 2008.
Pořadatel festivalu začlenil do programu dílo, které plně souzní s tématem letošního ročníku a to Beethovenovu Missu solemnis a přizval ke spolupráci Český filharmonický sbor Brno. Před zaplněným hledištěm rotterdamského sálu De Doelen zaznělo velkolepé dílo Beethovena v podání Rotterdamské filharmonie pod taktovkou mladého kanadského dirigenta Yannicka Nézeta-Séguina, který ystřídal po 20ti letech v pozici šéfdirigenta světoznámého Valerije Gergieva, a čtveřice sólistů (Claycomb, Burggraaf, Güra, Maltman). Jak Nézet-Seguin tak Český filharmonický sbor Brno si na festivalu odbyli svůj debut a za svůj výkon sklidili dlouhotrvající a vřelé ovace publika.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno na festivalu v Grafenegg

Český filharmonický sbor Brno vystoupil společně s Tonkuenster Orchester Niederoesterreich pod taktovkou šéfdirigenta Kristjana Järviho dne 21. srpna s programem LA DAMNATION DE FAUST od Hectora Berlioze na prestižním rakouském Festivalu Grafenegg. Jako sólisté se představili Iris Vermillion, Guiseppe Sabbatini, Hanno Mueller-Brachmann a Alfred Muffopened. Jedinečný projekt, na kterém se podílel sbor, orchestr a výteční sólisté sklidil velký potlesk a slavnostně jím tak v open air auditoriu Wolkenturm byla zahájena v zámeckém parku druhá sezóna festivalu.


Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno na na Rheingau festivalu

Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno vystoupili 22. srpna na 21. ročníku jednoho z nejprestižnějších festivalů v Německu na Rheingau festivalu. Na programu bylo Listovo oratorium dílo Christus, za jehož nahrávku byl Český filharmonický sbor Brno mimo jiné v roce 2007 oceněn cenou Echo. Jako sólisté se publiku představili Jana Wallingerova, Franciska Hirzel, Tomáš Černý a Jiří Sulženko. Na varhany hrál Martin Jakubíček. Vyprodaný koncert sklidil velký potlesk nadšených posluchačů.


Vilém Veverka a Kateřina Englichová na festivalu Carintischer Sommer

Vilém Veverka a Kateřina Englichová vystoupili 21. srpna s rozmanitým programem pro hoboj a harfu v Ossiachu, městečku na jihu Rakouska v Berkirche Tiffen. Jedna ze skladeb, kterou představili posluchačům bylo dílo současně žijícího skladatele Ernsta Wallyho, který skladbu zkomponoval přímo pro festival. Koncert sklidil velký úspěch u místního publika, které zaplnilo vyprodané hlediště.


Puella Trio na festivalu Allegro Vivo

Puella Trio vystoupilo 5. září v rámci festivalu Allegro Vivo, který probíhá v srpnových a zářijových dnech v Dolním Rakousku v mnoha koncertních sálech a kostelech. Tentokrát zastoupil houslistku Evu Karovou Jiří Fischer, koncertní mistr Pražské komorní filharmonie. Na programu koncertu byly skladby Beethovena, Turina a Brahmse. Koncert se konal ve vesničce Geras, v půvabném nově rekonstruovaném sálu Marmorsaal, který je na komorní projekty tohoto typu jak stvořený.


Zahájení 113. sezóny České filharmonie s Českým filharmonickým sborem Brno

Manfred Honeck

Česká filharmonie zahájila 5. září 2008 v Rudolfinu svoji 113. sezónu. Mahlerův symfonický kolos "Vzkříšení" znamenitě provedli sólistky Christina Landshamer, Iris Vermillion a Český filharmonický sbor Brno. Skvělé výkony účinkujících byly díky preciznímu řízení hlavního hostujícího dirigenta ČF Manfreda Honecka odměněny několikaminutovým potleskem ve stoje.


Čeští komorní sólisté a Český filharmonický sbor Brno vystoupili na nejvýznamnějších letních festivalech v Německu

Soubor Českých komorních sólistů obohatil program dvou z nejvýznamnějších festivalů v Německu.
Na začátku léta, v červnu, vystoupil na zámku Weesenstein spolu s hobojistou Vilémem Veverkou v rámci festivalu Mitte Europa.
Začátkem srpna vystoupili Čeští komorní sólisté, Vilém Veverka, B.M.Willi a Český filharmonický sbor Brno v rámci festivalu MDR Mussiksomer v klášteře St.Marienthal v Ostritz. Program obnášel vlastně 3 koncerty v rámci jednoho dne, ve kterém klášter ožil množstvím návštěvníků. První koncert byl na klášterním nádvoří a patřil Českým komorním sólistům a Vilémovi Veverkovi v hobojových sólech.
Druhý koncert , už uvnitř klášterní budovy zvané Celsa Pia Haus , byl recitál excelentního dua, Viléma Veverky a cembalistky Barbary Willi. Potlesk v závěru nebral konce, a způsobil dokonce malé časové posunutí začátku posledního koncertu.
Zakončení a vrchol celého dne pak proběhlo v kostele pod taktovkou dirigenta a sbormistra Petra Fialy. Ve skladbách Vivaldiho, Mozarta a Schuberta pak mohly zazářit oba soubory – Čeští komorní sólisté a Český filharmonický sbor Brno, i vokální sólisté.



Lada BIRIUCOV oslnila jako TURANDOT v Německu i v Austrálii

Příběh čínské princezny Turandot a nádherná hudba Giacoma Pucciniho ke stejnojmenné opeře stále láká početné publikum všech věkových kategorií do operních domů. Nejinak tomu bylo v uplynulých měsících i v opeře v Kolíně nad Rýnem a v australské Adelaide, kde roli Turandot ztvárnila vynikajícím způsobem sopranistka Lada Biriucov. Publikum ji odměnilo po každém představení bouřlivým potleskem a hlasitým bravo.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno úspěšně v Itálii

Český filharmonický sbor Brno vystoupil na dvou koncertech s „a capella“ programem sestaveném z děl J. Galluse, A. Brucknera a O. Messiaena v italském Trentu ( Kostel San Francesco Saverio) a Brixenu (Dom zu Brixen). Posluchači obou koncertů odměnili výkon sboru nadšeným a dlouhotrvajícím potleskem a odborný tisk hodnotil vysoce především provedení Duchovních motet A. Brucknera. Za nahrávku tohoto náročného díla byl Český filharmonický sbor oceněn prestižní cenou "ECHO KLASSIK 2007".

Více informací »


Mužská část Českého filharmonického sboru Brno v Drážďanech

Mužská část ČFSB účinkovala vedle dalších pěti sborů ve Frauenkirche, kostele s jedinečnou atmosférou, dostaveném z trosek v roce 2005. Ojedinělý projekt Wagnerovského díla „Das Liebesmahl der Apostel“, naposledy zde uvedeném při premiéře v červnu v roce 1842, při které účinkovalo spolu s Dresdner Hofkapelle více než 1200 zpěváků, se 14. 6. 2008 uskutečnil ve spolupráci se Staatskapelle Dresden. Sbory a orchestr řídil dirigent Mark Minkowski.


Český Filharmonický sbor Brno na zámku Kirschtetten

Nedaleko od českých hranic se konala při příležitosti 10. výročí festivalu na zámku Kirschtetten dne 11. 7. premiéra přepracovaného díla Carminy Burany pro dechový orchestr a dva klavíry. Sbor vystoupil spolu s Austrian Brass Band pod taktovkou dirigenta Nassira Heidariana.


Český Filharmonický sbor Brno spolu s Brněnskou Filharmonii na Neuberger Kulturtage

Stalo se již tradicí, že každoročně oba, nebo alespoň jeden ze souboru vystoupí v honosných prostorech katedrály v rakouské vesničce Neuberg, která letos dne 12.7. na svém zahajovacím koncertu, a to Dvořákovy Starat Mater opět přivítala stovky příznivců vážné hudby. Koncert dirigoval tradičně Stefan Vladar, který si přizval sólisty Egilse Silinse, Carla Vincenza Allemana, Sabinu von Walter, ale i Karlu Bytnarovou. Koncert sklidil velký úspěch a referovala o něm nejedna oslavná kritika.


Nová skladba Miloše Štědroně

Miloš Štědroň

Hudební skladatel Miloš Štědroň dokončil na konci června 2008 skladbu Affetti banalissimi. Napsána je přímo pro duo Barbara Maria Willi (cembalo) a Vilém Veverka (hoboj) a trvá cca 8 minut. Pro světovou premiéru se hledá vhodný pořadatel.


Přednes Dámy

Sophia Jaffé slavila velký úspěch v únorových třech koncertech s Mnichovskými Symfoniky. Naše „star“ houslistka Sophia Jaffé vystoupila v Mnichově s Čajkovským Koncertem d-moll. Její hra po boku dirigenta Gerga Schoehe byla dle kritiků demonstrací technické dokonalosti, ale také vášně a něhy. O tom, že Sophie sklidila velký úspěch svědčí i reangažmá v příštím roce.

Více informací »


Český Kolorit

V prosinci 2007 se představila Sophia Jaffé po boku Symfonického orchestru Českého rozhlasu publiku ve Frankfurtu v grandiózní budově Alte Oper. Její přednes v Ravelově Koncertní Rapsodii byl přesvědčivý její oprávněnou sebejistotou. Sophia se nebála riskovat i při udání tempa, které orchestr s hravostí převzal a dirigent Vladimír Válek citlivě vybalancoval.


Brněnská filharmonie spolu s Českým filharmonickým sborem Brno slaví úspěch ve Welsu

Richard Wagner Festival Wels, dnes již se čtrnáctiletou tradicí, se řadí vedle Bayroitského festivalu mezi nejprestižnější festivaly soustřeďující se výhradně na operní repertoáre Richarda Wagnera. Tento rok zde poprvé v operách Parsifal a Bludném Holanďanovi vystoupila i Brněnská Filharmonie spolu s Českým filharmonickým sborem Brno, o němž se dá říci, že se stal již rezidenčním sborem vystupujícím již pátou sezónu vedle předních sólistů na tomto podiu. Dirigentem byl tradičně Ralf Weikert. Všechna čtyři představení probíhala v posledním květnovém týdnu. Festival sklidil velký úspěch a byl oceněn zahraničními i domácími kritiky.

Více informací »


Čtyřikrát Sophia Jaffé

Sophia Jaffé na Janáčkově máji 2008.

Houslistka Sophia Jaffé zahájila v Ostravě Chačaturjanovým houslovým koncertem 19. května Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj 2008. Spolu s dirigentem Theodore Kucharem se postavila před Janáčkovu filharmonii Ostrava (foto).
V Olomouci zaznamenala famózní úspěch s velmi náročnou Sukovou Fantazií pro housle a orchestr, jíž provedla společně s Moravskou filharmonií Olomouc 12. května pod vedením Jana Kučery.
Bratislavská Reduta 24. a 25. dubna velmi vřele a spontánně ocenila interpretaci Beethovenova houslového koncertu D dur. Slovenskou filharmonii řídil Leoš Svárovský.
A konečně, dne 17. a 18. března vystoupila Sophia Jaffé v Pardubicích s málo hraným Mozartovým houslovým koncertem č. 1 B dur K. 207. Komorní filharmonii Pardubice vedl Leoš Svárovský.

Více informací »


Igor Ardašev v Teplicích

Igor Ardašev 2008.

S velmi náročným Prokofjevovým 2. klavírním koncertem g moll vystoupil Igor Ardašev 14. a 15. května 2008 v Teplicích. Severočeskou filharmonii Teplice řídil Charles Olivieri-Munroe.

Více informací »


Český filharmonický sbor v prestižním sále lucemburské filharmonie

Český filharmonický sbor Brno se podílel na oslavách 75. výročí založení Orchestre Philharmonique du Luxembourg, s kterým provedl na dvou koncertech 18. a 19. dubna za účasti lucemburského velkovévody tříhodinové dílo H. Berlioze Faustovo prokletí v koncertním provedení. Dirigoval Emmanuel Krivine.


Český filharmonický sbor Brno zazářil v Tonhalle Düsseldorf

Český filharmonický sbor Brno vystoupil na třech koncertech na začátku dubna 2008 v Tonhalle Düsseldorf při příležitosti 30. výročí koncertního sálu přebudovaného observatoria, který je výjimečný svou jedinečnou akustikou. Zde spolu s místním sborem (Städtischer Musikverein zu Düsseldorf) a dětským sborem (Kinderchor der Städt. Clara-Schumann-Musikschule Düsseldorf) vystoupili s Máhlerovou Sinfonií č. 8 pod taktovkou dirigenta Johna Fiore v doprovodu Düsseldorfských Symfoniků. Všechny tři koncerty slavily velký úspěch u místního publika, které obsadilo sál do posledního místa.


Předchozí  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  Další 
© Petr Tejkal 2008