Novinky


Ovace pro Brahmse od španělského publika

Do posledního místa zaplněný sál Palau de la Musica ve španělské Valencii dal svým bouřlivým potleskem a výkřiky bravo jasně najevo, že provedení Brahmsova německého Rekviem v podání Orquesta de Valencia pod vedením dirigenta Yarona Trauba, Českého filharmonického sboru Brno a sólistů Rebeccy Evans (soprán) a Markuse Eiche (baryton) bylo jedním vrcholných zážitků koncertní sezóny. Rovněž španělský tisk nadšeně ohodnotil skvělý výkon Českého filharmonického sboru Brno, který obdržel pozvání ke spolupráci s orchestrem do dalších sezón.

Více informací »


Klavírista Igor Ardašev uvedl v Bonnu „Inkantace“ B. Martinů

Na začátku října vystoupil Igor Ardašev v rámci sezony Beethovenorchestru Bonn pod taktovkou dirigenta Paola Olmiho.
Uvedli 4.klavírní koncert „Inkantace“ Bohuslava Martinů . Také díky brilantní interpretaci Igora Ardaševa se toto náročné a poměrně málo uváděné dílo v Bonnu setkalo s vynikajícím ohlasem publika.

Více informací »


Čeští komorní sólisté, Vilém Veverka a Kateřina Englichová koncertovali v Mechelen

Čeští komorní sólisté, hobojista Vilém Veverka a harfenistka Kateřina Englichová obohatili 18. a 19. října 2008 celkem třemi koncerty program festivalu Haydnbienalle v belgickém Mechelen.
Na prvním koncertu, v sále kulturního centra v Mechelen, Čeští komorní sólisté spolu s Vilémem Veverkou zahráli známé koncerty pro hoboj a smyčce - A. Marcella a A. Vivaldiho. Doplnily je skladbami J. Haydna a jeho současníků.
Následující den mohlo festivalové publikum navštívit dopolední nebo odpolední recitál Viléma Veverky a Kateřiny Englichové v zimní zahradě klášterní školy v městečku Waver, které je od Mechelen vzdáleno jen 10 km. Zimní zahrada je unikátní evropskou památkou secesní architektury a bývá málokdy přístupná veřejnosti. Skvělou atmosféru všech tří koncertů vám mohou přiblížit fotografie. K dispozici je i vynikající kritika na prestižním belgickém internetovém serveru, který se věnuje výhradně vážné hudbě.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno v Rudolfinu s Mahlerovou III. symfonií

Mahlerovo veledílo, III. symfonie, rozeznělo na dvou koncertech 4. a 5. prosince Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Ženská část Českého filharmonického sboru Brno, Kühnův dětský sbor, Lioba Braun (alt) a Česká filharmonie pod taktovkou Christopha Eschenbacha sklidili bouřlivé ovace a několikaminutový aplaus ve stoje. V letošním roce je to již několikáté účinkování ČFSB s Českou filharmonií (např. Mácal, Honeck). Spolupráce našich nejlepších těles se jeví jako velmi přínosná jak pro zúčastněné, tak i pro českou kulturu vůbec.

Více informací »


Nahrávka Českého filharmonického sboru Brno byla nominována na cenu P2 Danish Music Awards Classical 2008

Český filharmonický sbor Brno spolupracoval s Odense Symphony Orchestra a dirigentem Paulem Mannem koncertech a nahrávce vzácného a málo známého díla dánského skladatele Paula von Klenau Die Weise von Liebe und Tod des Kornetts Christoph Rilke.
Koncerty zaznamenala společnost DACAPO, a tato nahrávka byla letos nominována na cenu P2 Danish Music Awards Classical 2008. Tato významná anketa je organizována dánským rozhlasem. Nahrávky nominuje odborná porota a o vítězi pak rozhodují mezi 4-5 navrženými nahrávkami svým hlasováním posluchači dánského rozhlasu.
Spolupráce ČFSB s orchestrem v Odense bude mít zanedlouho pokračování. ČFSB byl přizván v lednu 2009 k účinkování na uvedení Janáčkovy Glagolské mše a Brahmsovy Altové Rapsodie v Odense spolu s českými a slovenskými sólisty pod taktovkou dirigenta Bernharda Klee.

Více informací »


Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Český filharmonický sbor Brno, koncerty 08. - 15.10. 2008

Dne 8. října Symfonický orchestr Českého rozhlasu koncertoval v Mnichově pod taktovkou svého šéfdirigenta Vladimíra Válka ve vyprodaném Herkulessaal se světově proslulým programem Má Vlast. O den později je srdečně přivítali i posluchači v honosné koncertní síni Konzerthaus ve Freiburgu, nyni již společně s Českým filharmonickým sborem Brno, kde publiku představili ne méně významného Leoše Janáčka a jeho Glagolskou mši pod vedením Leoše Svárovského. Nechyběli ani výteční sólisté jako Eva Dřízgova-Jirušova, Jana Wallingerová, Otokar Klein a Martin Gurbal. Se stejným programem byli očekáváni také v malebném italském městečku v Brixenu, kde Glagolská mše zazněla v překrásných prostorách tamějšího kostela a přinesla sem sváteční atmosféru.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pokračoval v koncertním turné až do Grazu, kde byl bouřlivým potleskem oceněn rovněž diváky ve vyprodaném sálu Stephaniensaal při dvou koncertech ve dnech 13. a 14. října. Zde úspěšně pod taktovkou Vladimíra Válka zakončili své koncertní putování se symfonickou básní Má Vlast.


Jukka Pekka Saraste a Český filharmonický sbor Brno v listopadu 2008 v Kolínské filharmonii

V jednom z nejkrásnějším koncertním sále v Evropě, v Kolínské filharmonii (2100 míst), zpívala mužská část Českého filharmonického sboru Brno společně s WDR sborem a Westdeutscher Rundfunk Sinfonieorchester Koeln pod taktovkou svého budoucího šéfdirigenta Jukka Pekka Saraste Stravinského oratorium Oedipus Rex. Oedipa zpíval skvělý Jorma Silvasti, Jocastu Michaela Schuster, dále Benjamin Brust, Jevgenij Nikitin, Philip Ens, recitace Georg Blueml.

Hezčí polovina sboru se vydala na cestu o týden později, aby ve Stuttgartu provedli Mahlerovu II. Symfonii „Vzkříšení“. Stuttgartští filharmonici se svým šéfdirigentem Gabrielem Feltzem a Českým filharmonickým sborem Brno vyprodali 2000 míst v Beethovensaal v Liederhalle a o den později, v krásném menším městě Aschaffenburku, další koncertní sál Stadthalle am Schlossplatz (850 míst). Publikum bylo nadšené a nechtělo interprety pustit z pódia. Jako sólistky se představily Viktoria Kamisnkaite (Litva) a Manuela Bress (Německo). Úspěšná a systematická spolupráce Českého filharmonického sboru Brno a Stuttgartských filharmoniků se plánuje až do roku 2012.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno a Musica Florea na festivalu Lípa Musica

Pod vedením Marka Štryncla bylo na festivalu Lípa Musica provedeno Händelovo oratorium Mesiáš. Na představení 3. října 2008 v jabloneckém Městském divadle společně účinkovaly naše přední soubory: Musica Florea a Český filharmonický sbor Brno. Fotografie z provedení zde (foto: Lukáš Pelech).


NEBE A ZEMĚ - Český filharmonický sbor Brno na festivalu V. Gergijeva 2008

„Nebe a země“ – tento název nesl 13. ročník mezinárodního hudebního festivalu Valerije Gergieva, který se konal v nizozemském Rotterdamu od 6.–13 září, 2008.
Pořadatel festivalu začlenil do programu dílo, které plně souzní s tématem letošního ročníku a to Beethovenovu Missu solemnis a přizval ke spolupráci Český filharmonický sbor Brno. Před zaplněným hledištěm rotterdamského sálu De Doelen zaznělo velkolepé dílo Beethovena v podání Rotterdamské filharmonie pod taktovkou mladého kanadského dirigenta Yannicka Nézeta-Séguina, který ystřídal po 20ti letech v pozici šéfdirigenta světoznámého Valerije Gergieva, a čtveřice sólistů (Claycomb, Burggraaf, Güra, Maltman). Jak Nézet-Seguin tak Český filharmonický sbor Brno si na festivalu odbyli svůj debut a za svůj výkon sklidili dlouhotrvající a vřelé ovace publika.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno na festivalu v Grafenegg

Český filharmonický sbor Brno vystoupil společně s Tonkuenster Orchester Niederoesterreich pod taktovkou šéfdirigenta Kristjana Järviho dne 21. srpna s programem LA DAMNATION DE FAUST od Hectora Berlioze na prestižním rakouském Festivalu Grafenegg. Jako sólisté se představili Iris Vermillion, Guiseppe Sabbatini, Hanno Mueller-Brachmann a Alfred Muffopened. Jedinečný projekt, na kterém se podílel sbor, orchestr a výteční sólisté sklidil velký potlesk a slavnostně jím tak v open air auditoriu Wolkenturm byla zahájena v zámeckém parku druhá sezóna festivalu.


Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno na na Rheingau festivalu

Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno vystoupili 22. srpna na 21. ročníku jednoho z nejprestižnějších festivalů v Německu na Rheingau festivalu. Na programu bylo Listovo oratorium dílo Christus, za jehož nahrávku byl Český filharmonický sbor Brno mimo jiné v roce 2007 oceněn cenou Echo. Jako sólisté se publiku představili Jana Wallingerova, Franciska Hirzel, Tomáš Černý a Jiří Sulženko. Na varhany hrál Martin Jakubíček. Vyprodaný koncert sklidil velký potlesk nadšených posluchačů.


Vilém Veverka a Kateřina Englichová na festivalu Carintischer Sommer

Vilém Veverka a Kateřina Englichová vystoupili 21. srpna s rozmanitým programem pro hoboj a harfu v Ossiachu, městečku na jihu Rakouska v Berkirche Tiffen. Jedna ze skladeb, kterou představili posluchačům bylo dílo současně žijícího skladatele Ernsta Wallyho, který skladbu zkomponoval přímo pro festival. Koncert sklidil velký úspěch u místního publika, které zaplnilo vyprodané hlediště.


Puella Trio na festivalu Allegro Vivo

Puella Trio vystoupilo 5. září v rámci festivalu Allegro Vivo, který probíhá v srpnových a zářijových dnech v Dolním Rakousku v mnoha koncertních sálech a kostelech. Tentokrát zastoupil houslistku Evu Karovou Jiří Fischer, koncertní mistr Pražské komorní filharmonie. Na programu koncertu byly skladby Beethovena, Turina a Brahmse. Koncert se konal ve vesničce Geras, v půvabném nově rekonstruovaném sálu Marmorsaal, který je na komorní projekty tohoto typu jak stvořený.


Zahájení 113. sezóny České filharmonie s Českým filharmonickým sborem Brno

Manfred Honeck

Česká filharmonie zahájila 5. září 2008 v Rudolfinu svoji 113. sezónu. Mahlerův symfonický kolos "Vzkříšení" znamenitě provedli sólistky Christina Landshamer, Iris Vermillion a Český filharmonický sbor Brno. Skvělé výkony účinkujících byly díky preciznímu řízení hlavního hostujícího dirigenta ČF Manfreda Honecka odměněny několikaminutovým potleskem ve stoje.


Čeští komorní sólisté a Český filharmonický sbor Brno vystoupili na nejvýznamnějších letních festivalech v Německu

Soubor Českých komorních sólistů obohatil program dvou z nejvýznamnějších festivalů v Německu.
Na začátku léta, v červnu, vystoupil na zámku Weesenstein spolu s hobojistou Vilémem Veverkou v rámci festivalu Mitte Europa.
Začátkem srpna vystoupili Čeští komorní sólisté, Vilém Veverka, B.M.Willi a Český filharmonický sbor Brno v rámci festivalu MDR Mussiksomer v klášteře St.Marienthal v Ostritz. Program obnášel vlastně 3 koncerty v rámci jednoho dne, ve kterém klášter ožil množstvím návštěvníků. První koncert byl na klášterním nádvoří a patřil Českým komorním sólistům a Vilémovi Veverkovi v hobojových sólech.
Druhý koncert , už uvnitř klášterní budovy zvané Celsa Pia Haus , byl recitál excelentního dua, Viléma Veverky a cembalistky Barbary Willi. Potlesk v závěru nebral konce, a způsobil dokonce malé časové posunutí začátku posledního koncertu.
Zakončení a vrchol celého dne pak proběhlo v kostele pod taktovkou dirigenta a sbormistra Petra Fialy. Ve skladbách Vivaldiho, Mozarta a Schuberta pak mohly zazářit oba soubory – Čeští komorní sólisté a Český filharmonický sbor Brno, i vokální sólisté.Lada BIRIUCOV oslnila jako TURANDOT v Německu i v Austrálii

Příběh čínské princezny Turandot a nádherná hudba Giacoma Pucciniho ke stejnojmenné opeře stále láká početné publikum všech věkových kategorií do operních domů. Nejinak tomu bylo v uplynulých měsících i v opeře v Kolíně nad Rýnem a v australské Adelaide, kde roli Turandot ztvárnila vynikajícím způsobem sopranistka Lada Biriucov. Publikum ji odměnilo po každém představení bouřlivým potleskem a hlasitým bravo.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno úspěšně v Itálii

Český filharmonický sbor Brno vystoupil na dvou koncertech s „a capella“ programem sestaveném z děl J. Galluse, A. Brucknera a O. Messiaena v italském Trentu ( Kostel San Francesco Saverio) a Brixenu (Dom zu Brixen). Posluchači obou koncertů odměnili výkon sboru nadšeným a dlouhotrvajícím potleskem a odborný tisk hodnotil vysoce především provedení Duchovních motet A. Brucknera. Za nahrávku tohoto náročného díla byl Český filharmonický sbor oceněn prestižní cenou "ECHO KLASSIK 2007".

Více informací »


Mužská část Českého filharmonického sboru Brno v Drážďanech

Mužská část ČFSB účinkovala vedle dalších pěti sborů ve Frauenkirche, kostele s jedinečnou atmosférou, dostaveném z trosek v roce 2005. Ojedinělý projekt Wagnerovského díla „Das Liebesmahl der Apostel“, naposledy zde uvedeném při premiéře v červnu v roce 1842, při které účinkovalo spolu s Dresdner Hofkapelle více než 1200 zpěváků, se 14. 6. 2008 uskutečnil ve spolupráci se Staatskapelle Dresden. Sbory a orchestr řídil dirigent Mark Minkowski.


Český Filharmonický sbor Brno na zámku Kirschtetten

Nedaleko od českých hranic se konala při příležitosti 10. výročí festivalu na zámku Kirschtetten dne 11. 7. premiéra přepracovaného díla Carminy Burany pro dechový orchestr a dva klavíry. Sbor vystoupil spolu s Austrian Brass Band pod taktovkou dirigenta Nassira Heidariana.


Český Filharmonický sbor Brno spolu s Brněnskou Filharmonii na Neuberger Kulturtage

Stalo se již tradicí, že každoročně oba, nebo alespoň jeden ze souboru vystoupí v honosných prostorech katedrály v rakouské vesničce Neuberg, která letos dne 12.7. na svém zahajovacím koncertu, a to Dvořákovy Starat Mater opět přivítala stovky příznivců vážné hudby. Koncert dirigoval tradičně Stefan Vladar, který si přizval sólisty Egilse Silinse, Carla Vincenza Allemana, Sabinu von Walter, ale i Karlu Bytnarovou. Koncert sklidil velký úspěch a referovala o něm nejedna oslavná kritika.


Předchozí  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  Další 
© Petr Tejkal 2008