Novinky


Brněnští filharmonikové v Tyrolsku

Až ve chvíli, kdy filharmonici dorazili do malého nádhernými horami obklopeného italského Toblachu, bylo všem jasné, proč Gustav Mahler sem tak rád jezdíval a trávil v posledních letech svého života svou letní dovolenou. Tohoto genia loci využil Toblach a společnost Gustava Mahlera k tomu, aby před 29 lety založili festival, který čerpá svou dramaturgii z odkazů velkého mistra.
Čestného úkolu zahajovacího koncertu festivalu Gustav Mahler Settimane Musicali byli pověření Brněnští filharmonici pod taktovkou svého bývalého šéfdirigenta Leoše Svárovského, se kterým provedli Symfonii č. 5 cis moll. Nádherný koncertní sál s kapacitou pro cca 600 posluchačů vtipně a vkusně vestavěný do bývalého prvního alpského horského hotelu byl vyprodaný a milovníkům hudby se zde nabízí nejen v době konání festivalu, ale i po celý rok bohatý kulturní program.

Více informací »


Zdeněk Mácal opět diriguje Düsseldorfské symfoniky

Po krátce přestávce se vrátil pan dirigent Zdeněk Mácal do Düsseldorfu, aby provedl zajímavý program na závěrečném abonentním koncertu sezóny Düsseldorfských symfoniků. Dramaturgická koncepce sezóny vyházela z nápadu uvést na každém z abokoncertů jeden méně známý nebo dokonce pro mnohé neznámý koncertní nástroj a dílo a v 2. části koncertu naopak „to nejznámější z klasiky“.
Na třech koncertech pro abonenty, na jednom pro nejmenší žáky a dále v rozhlasovém přenosu v červnu 2009 v rekonstruovaném koncertním sále v Düsseldorfu, který dřív sloužil jako planetárium, se představil hudební nástroj pocházející z Austrálie – didgeridoo skladatele Petera Sculthorpa. Nástroj Aboridžinů je vlastně dřevěná trubka vyrobená z eukalyptového dřeva a pro mnohé přítomné byl skutečným objevem.
Pan dirigent souhlasil s dramaturgií a protože sklady Sculthorpa znal ze svého dřívějšího angažmá v Sydney, vytvořil krásný program: Josef Suk a jeho Pohádku, poté skladbu Memento Mori pro orchestr a didgeridoo a Dvořákovu nejslavnější symfonii Z Nového světa.
Nadšená a až nakažlivě radostná spolupráce dirigenta a orchestru přinesla chválu mezi kritikou, hluboké uznání v orchestru a další pozvání k hostování.

Více informací »


Sophia Jaffé debutovala v Israeli

S Jeruzalémským symfonickým orchestrem a s dirigentem Petrem Vronským odehrála Sophia Jaffé dva skvělé koncerty. V Jeruzalémě a v Herzliyi přednesla na konci června Brahmsův houslový koncert. Za bezchybnou interpretaci si vysloužila nezměrný obdiv dirigenta Amose Talmona, zakladatele Music Angels Foundation a zároveň hudebního ředitele Grand Symphonic Series (Herzlyia).
Takto doslova opěvoval Sophiu Jaffé ve svém děkovném e-mailu její zastupující agentuře ARS/KONCERT:
„...Sophia měla velký úspěch ve všech ohledech: obecenstvo si ji zamilovalo, orchestr si ji zamiloval a já jsem si ji také zamiloval...
Je skvělá houslistka, ohromný muzikant, una bella figura jeviště!
Její pojetí Brahmse bylo hluboké, hybné a se správným giocoso v závěru.
Celý koncert měl nesmírný úspěch. Pod taktovkou Petra Vronského ji přesně a s láskou doprovodil Jeruzalémský symfonický orchestr! ...“

Amos Talmon

Více informací »


Nahrávka měsíce pro Puella Trio!

V pořadí již druhé CD energického Puella Tria přináší hudbu tří současných skladatelů: Petra Fialy, Sylvie Bodorové a nedávno zesnulého Petra Ebena. I když Puella Trio působí na naší hudební scéně relativně krátkou dobu, dokázalo si získat obdiv posluchačů i respekt odborné kritiky. Recenze uznávaného internetového portálu MusicWeb International zvolilo CD Nahrávkou měsíce.
Autor recenze se v závěru svého textu nezdráhá považovat CD za jednu z nejlepších nahrávek komorní hudby letošního roku.

Více informací »


Pád Antikristův otřásl terezínským kostelem

I když ještě mladý, přesto už respektovaný Festival zakázané hudby Terezín hraje na kulturním poli nezastupitelnou roli. K jeho objevné dramaturgii patřil i zahajovací koncert (21. června) s českou premiérou opery Viktora Ullmanna Pád Antikristův. Náročného, byť jen koncertního, provedení se v Terezínském kostele Vzkříšení Páně ujali naši přední umělci: Aleš Briscein (Panovník, tenor), Václav Sibera (Umělec, tenor), Tomáš Kořínek (Kněz, tenor), Roman Janál (Technik, baryton), Roman Vocel (Hlídač, bas), Veronika Hajnová (Anděl, mezzosoprán), Petr Frýbert (Hlasatel, tenor) a Pražský komorní sbor.
Hudbu nabitou expresivními polohami na libreto dle antroposofického dramatu Alberta Steffena bravurně a s plným nasazením uvedla v život Severočeská filharmonie Teplice pod jistou taktovkou Leoše Svárovského.
Málokdy se stane, že při objevení nějakého autora či skladby panuje v publiku takové nadšení jako právě u tohoto Ullmannova díla. Účinkující byli odměněni dlouhotrvajícím potleskem ve stoje a po skončení pak ještě přijímali četné osobní gratulace.
O významném dramaturgickém počinu informovala ve svém zpravodajství i Česká televize.

Více informací »


Sophia Jaffé exceluje

Fenomenální německá houslistka Sophia Jaffé se v červnu představila českému publiku hned na dvou významných koncertech. Dne 7. června vystoupila na festivalu Setkávání Václava Hudečka v Moravských Budějovicích s náročnou a stále málo hranou Sukovou Fantasií g moll pro housle a orchestr. Obecenstvo společně s uměleckým ředitelem festivalu Václavem Hudečkem přijali její výkon s vřelým nadšením. O skvělé provedení Sukova díla se pod širým nebem postaral i renomovaný dirigent Stanislav Vavřínek v čele Moravské filharmonie Olomouc.
S komorním programem vystoupila Sophia Jaffé 9. června na prestižním festivalu Concentus Moraviae. Do malebného sálu v zámku ve Žďáře nad Sázavou přijela se svým dlouholetým klavírním doprovázečem Björnem Lehmannem. Netradiční program (Garcia, Mendelssohn-Bartholdy, Landowska, Messiaen, Suk a Bartók) doslova zvedal v jejich interpretaci posluchače ze židlí. Záznam pořídila i Česká televize.

Více informací »


Rozervané nebe uzavřela až Bernsteinova Kaddish

Náročná Bernsteinova Symfonie č. 3 Kaddish, která se kvůli loňské vichřici neuskutečnila, měla i letos s provedením na mále. Smetanovu Litomyšl totiž už v čase generální zkoušky postihl hustý déšť utuchající až v průběhu koncertu. Jakoby datum 25. června mělo být pro toto dílo zakleté.
Dramatický dialog s Bohem (nebo se sebou samým?) bravurně ztvárnili Soňa Červená (vypravěč), Jana Wallingerová (mezzosoprán), Český filharmonický sbor Brno, Chlapecký sbor Bonifantes Pardubice, Filharmonie Brno a dirigent Leoš Svárovský. Na klasickém půdorysu symfonie probíhá před posluchači melodram náročný ve všech hudebních (výrazových, dynamických i rytmických) i filozofických ohledech. Etická výpověď Bernsteinova opusu, a to především díky zaujatému přednesu S. Červené, je mimořádně silná. Vnímavé obecenstvo ocenilo výkony interpretů zaslouženým a dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Více informací »


57. Festspiele Europaeische Wochen Passau 2009

Letošní festival Festspiele Europaeische Wochen Passau ve východním Bavorsku, Čechách a Horním Rakousku se koná pod názvem „Komu patří čest, tomu budiž vzdána“.
Podnětem k tomu jsou početné, významné svátky a výročí, která se v tomto období slaví. Jsou spojena s význačnými osobnostmi evropského kulturního života, kterým je takto vzdávána pocta, jako je např. Henry Purcell, Georg Friedrich Haendel, Joseph Haydn, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Richard Strauss, Otto Dix, Alfred Kubin a Bohuslav Martinů.
Festivalu se podařilo, aby záštitu nad jeho 57. ročníkem v roce předsednictví ČR EU převzal Jeho Excelence Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničních věcí ČR a současný prezident Rady Evropské unie.
Koncerty a pořady Festivalu se konají v nejkrásnějších kostelech, klášterech a zámcích, ale i pod širým nebem.
Českou republiku reprezentovala na zahajovacím ceremoniálu mezzosopranistka Karla Bytnarová. O den později byli přizvání k účinkování Komorní filharmonie Pardubice se svým šéfdirigentem Leošem Svárovským a fenomenálním hobojistou Vilémem Veverkou. Program a obsazení nalákal i štáb Bavorské TV a společně s 500 posluchači se měli možnost kochat skladbami Haendla, Haydna, Martinů a Mendelssohna do posledního místa vyprodaném barokním farním kostele ve Fuerstenzellu. Haendlova Hudba k ohňostroji a Martinů Hobojový koncert ve fascinujícím podání výrazné umělecké osobnosti Viléma Veverky nenechaly nikoho na pochybách, že právě začátek festivalu svou kvalitou postavil dalším koncertům a projektům velmi vysokou laťku. Přítomnost zástupce velvyslance české republiky v Berlíně pana Rudolfa Jindráka podtrhla význam tohoto kulturního programu.
Druhým českým uměleckým tělesem, které bylo přizváno k účasti na letošním ročníku festivalu, byla Filharmonie Brno. Ta koncertovala v pasovském barokním chrámu Sv. Michaela (Studienkirche) pod taktovkou německého dirigenta Gernota Schulze. Sólistickou hvězdou večera byl excelentní německý hobojista Albrecht Mayer.
Navzdory průtrži mračen posluchači zaplnili chrám do posledního místa a svým dlouhým potleskem vzdali hold všem účinkujícím a krásné hudbě F. Mendelssohna-Bartholdyho, R. Strausse a J. Brahmse.

Více informací »


Umělci ARS/KONCERTu na Mezinárodním hudebním festivalu Janáčkův máj 2009

Letošní 34. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj připravil pro návštěvníky řadu vynikajích koncertů a doprovodných akcí a jsme velice rádi, že mezi nimi byli také špičkoví umělci a soubory zastoupené agenturou ARS/KONCERT.
O impozantní vstup do festivalového dění se postaral na zahajovacím koncertě vietnamský klavírista Dang Thai Son, vítěz slavné Chopinovy soutěže ve Varšavě, který zazářil v oblíbeném klavírním koncertu S. Rachmaninova. Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Leoše Svárovského přivedl publikum do varu již po zahajovací Sinfoniettě L. Janáčka. Dalším neméně oslnivým výkonem se představil v Brahmsově Houslovém koncertu mladý srbský houslista Nemanja Radulović. Jeho pojetí tohoto díla nenechalo nikoho na pochybách, že mají před sebou výborného muzikanta a svérazně charismatického umělce s elektrizujícím efektem pro publikum. V neposlední řadě na letošním festivalu vystoupil renomovaný Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) a to hned na dvou koncertech: v kantátě B. Martinů Kytice a na závěrečném koncertě v Te Deum laudamus A. Dvořáka.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno na Kypru

Předsednictví České republiky v Evropské unii bylo impulsem pro šéfdirigenta Kyperského symfonického orchestru, Spirose Pisinose, aby pozval na dva koncerty na Kypr naši vlajkovou loď pěveckého umění, a to Český filharmonický sbor Brno.
Na dvou koncertech u příležitosti Dne Evropy, tedy 8. a 9. května 2009, zazněla Beethovenova 9. symfonie. Obsazení bylo vskutku mezinárodní – kyperský orchestr a dirigent, český sbor, sólisté napůl Řekové (mezzosopranistka Alexandra Papadjiakou a basista Christoforos Stamboglis) a Turci (sopranistka Feryal Turkoglu a tenorista Senol Talinli). Naplnila se v něm tak Beethovenova a Schillerova myšlenka o bratrství lidí, kterou chtěl dirigent koncertů Spiros Pisinos přinést na dosud rozdělený Kypr.
Poděkování za to, že se tyto koncerty mohly uskutečnit za přítomnosti Českého filharmonického sboru Brno, patří v neposlední řadě i velvyslanci ČR na Kypru panu Janu Bondymu.

Více informací »


Zasedání Evropské asociace koncertních manažerů

Evropská asociace koncertních manažerů (AEAA) je jedním z nejstarších (založena v Paříži v roce 1947) a nejprestižnějších profesních sdružení koncertních manažerů na světě. Od roku 1995 je jejím řádným členem v zastoupení Zdenky Kachlové a Hany Svobodové také ARS/KONCERT, spol. s r.o. a pravidelně se účastní zasedání generálních shromáždění a zasedání výboru (Zdenka Kachlová byla zvolena do výboru v roce 2007). V letošním roce se generální zasedání AEAA uskutečnilo na pozvání Sibeliovy Akademie v Helsinkách v termínu 8.–10. května 2009.

Fotografie členů AEAA před domem Jeana Sibelia v Ainola.

Více informací »


Dirigent Jakub Klecker debutoval na festivalu Pražské jaro 2009

Posluchači, kteří přišli na koncert festivalu Pražské jaro do Dvořákovy síně Rudolfina (18.5.) měli k této návštěvě několik dobrých důvodů. Jedním z nich byl určitě nesmírně zajímavý program sestavený z děl českých a ruských skladatelů (Martinů, Janáček, Schnitke a Šostakovič) a druhým důvodem byli atraktivní interpreti Janáčkův komorní orchestr, klavírista arménského původu Sergej Babajan, trumpetista Pavel Hromádka a mladý dirigent Jakub Klecker. Mladý dirigent se před orchstr postavil v Koncertu pro klavír a smyčce Alfreda Schnittkeho a v Koncertu č. 1 pro klavír, trubku a smyčce c moll Dmitrije Šostakoviče. Posluchači v sále odměnili výkony všech umělců po právu nadšeným a dlouhotrvajícím potleskem.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno sklízí úspěchy v Bruselu

Schubertova Mše As dur byla stěžejním dílem koncertu, který se konal 26. dubna v Paláci krásných umění (BOZAR) v Bruselu. Vynikající provedení velké Schubertovy mše v podání Belgického národního orchestru pod taktovkou Waltera Wellera a Českého filharmonického sboru Brno nenechalo posluchače v téměř zaplněném sále na pochybách, že jsou svědky mimořádného uměleckého výkonu.
Český filharmonický sbor Brno tak v Bruselu již podruhé po vynikajícím provedení Dvořákova Rekviem (duben 2008) opět ukázal, že patří mezi špičkové světové sbory.
"The Philharmonic Choir of Brno, which last year joined Weller and the BNO in a stunning performance of Dvorak's Requiem, was again brilliant, in effect a fifth soloist in Schubert's Mass."
Joel Brocker, AuxiPress, Bulletin, 30.4.2009


Hvězda Sophie Jaffé opět ozářila Brno

Na březnovém abonentním koncertu Filharmonie Brno se představila fenomenální houslistka Sophia Jaffé. V Čajkovského Houslovém koncertu D dur nadchla brněnské obecenstvo svou precizní technikou, nepřekonatelným zápalem a maximální soustředěností. Orchestr pod vedením Petra Altrichtera sklidil zasloužený potlesk ve stoje.
Sólistka se před tímto koncertem naposledy představila Brnu na závěrečném koncertu Moravského podzimu 2008 s Šostakovičovým druhým houslovým koncertem cis moll. Bruckner Orchester Linz řídil Dennis Russell Davies a ani tehdy brněnské obecenstvo nešetřilo nadšenými ovacemi.

Více informací »


Rozhlasoví symfonikové na jaře u Bodamského jezera

V kulturním domě hraběte Zeppelina vystoupili Rozhlasoví symfonikové pod taktovkou svého šéfdirigenta Vladimíra Válka s programem Smetanovy předehry k opeře Prodaná nevěsta, Šostakovičovým 1. houslovým koncertem a Dvořákovou symfonií z Nového světa. Houslový koncert předvedla virtuózně a mistrovsky nositelka 3. ceny mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu Sophia Jaffé. Publiku ve Friedrichshafenu není neznámá, před 5 lety zde debutovala právě s tímto koncertem.
Plný sál na břehu Bodamského jezera přivítal slovanský repertoár s velkou radostí a nadšením.

Více informací »


Symfonický orchestr Českého rozhlasu měl svou premiéru v budapešťském Paláci umění

Budapešťský jarní festival si pro letošní rok vybral téma Česká republika – náš host a pozval k účinkování přední české umělecké soubory. Jedním z nich byl Symfonický orchestr Českého rozhlasu s šéfdirigentem Vladimírem Válkem a světoznámým houslistou Dmitri Berlinsky, který přednesl koncert Antonína Dvořáka. Spolu s tímto koncertem zazněla ještě Smetanova Vltava a 1. symfonie Bohuslava Martinů. Koncert našeho předního orchestru zcela vyprodal velký sál Paláce umění a významně obohatil koncertní sezonu v Budapešti.

Více informací »


Sophia si získala obdiv u anglického publika i kritiky

Sophia Jaffé slavila velký úspěch na čtyřech koncertech v Anglii ve spolupráci s významným dirigentem Lotharem Zagoskem. Publiku se představila ve dnech 6.-12.3. v městech Bradford, Basingstoke, Hull a v londýnské Codagon Hall s Beethovenovým Houslovým koncertem D dur op. 61, který bravurně a neobyčejně koncentrovaně zahrála za doprovodu Konzerthaus-Orchester Berlin. Na všech čtyřech koncertech sklidila sólistka úspěch jak u publika, tak od kritiky. „Ohromující představení mladé houslistky bylo senzací Anvilského sálu“. Tak začínal článek otištěný 16.3. v Basingstoke Gazzete. Autorka Lucie Richards popisuje Sophiinu hru jako demonstraci bravurní dovednosti a obdivuje její bryskní ruce beroucí dech. „Jaffé zahrála s precizností a její představení bylo plné emocí.“ Sophia byla obdařena ve všech sálech živelným potleskem, jež nebral konce.
O dva dny později (14.3.) po posledním koncertu v Anglickém království se Sophia představila za doprovodu klavíristy Bjoerna Lehmanna s programem od Bacha, Brahmse, Ysaÿe a Ravela lucemburskému publiku ve městě Marnach. I zde v komornějším prostoru Sophia zářila a získala si přízeň a uznání u místního publika.

Více informací »


Publikum v Linci vřele přivítalo Komorní filharmonii Pardubice

Prvního březnového dopoledne zaplnili posluchači Grossersaal koncertniho domu Brucknerhaus v Linci. Upoutal je nejen bohatý program, ale i zájem si pod taktovkou dirigenta Douglase Bostocka poslechnout pro mnohé ještě ne zcela známý orchestr Komorní filharmonii Pardubice, která se zde místnímu publiku představila poprvé. Koncertním sálem zazněly skladby od Prokofjeva, Mozarta, Martinů a Mendelssohna. Matiné vévodila také houslistka Sophia Jaffé, která si svým Koncertem pro housle a orchestr č. 1 W. A. Mozarta získala obdiv a uznání všech posluchačů. Koncert sklidil velký úspěch, o čemž svědčil také téměř zaplněný sál. Věříme, že se orchestr do Lince brzy opět vrátí.

Více informací »


Wallingeroro kvarteto koncertovalo v Lucembursku

Druhou březnovou neděli obohatilo Wallingerovo kvarteto program koncertní řady na lucemburském zámku Bourlingster. Koncert z děl F. Schuberta, A. Borodina a M. Ravela se konal pod patronací české velvyslankyně v Lucembursku, a sklidil mimořádný úspěch.

Více informací »


Standing ovation pro Dvořákovo Requiem

Nekrásnější Requiem v hudebním světovém fondu zaznělo na zahajovacím koncertu festivalu Musica sacra. Koncert se konal v lineckém Brucknerhausu, ve městě, které se pro rok 2009 může pyšnit titulem Linz Kulturhauptstadt Europa.
Poslední Dvořákovo sborové dílo, Requiem op. 89, spatřilo světlo světa v roce 1890, tedy v době, kdy se Antonínu Dvořákovi dařilo, měl úspěch a radost ze své práce. O to více je třeba ocenit, že se dokázal vcítit do pochmurné nálady Mše za mrtvé a tím završit své plodné období. Rok poté bylo uvedeno v premiéře na sborovém festivalu v anglickém Birminghamu, kde ho Dvořák osobně dirigoval.

V Lineckém provedení Dvořákova Requiem se představili publiku Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem Petrem Fialou a Filharmonie Brno. Sólových partů se ujali Adriana Kohútková - soprán, Karla Bytnarová - mezzosoprán, Tomáš Černý - tenor a Martin Gurbaľ - bas. Taktovky se chopil Leoš Svárovský, bývalý šéfdirigent Filharmonie Brno.
Pořadatelé koncertu dokonce na počest vystoupení českých umělců vyvěsili před koncertním sálem vlajku České republiky.
Nadšení publika po koncertě, mnozí slyšeli Dvořákovo Requiem poprvé, nebralo konce. Všichni, včetně filharmoniků, sboru, sólistů i dirigenta, byli dojatí a odcházeli domů bohatší o nádherný umělecký a hluboký hudební zážitek.
Recenze v německém jazyce ke stažení.

Více informací »


Předchozí  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  Další 
© Petr Tejkal 2008