Novinky


Sophia Jaffé rozvášnila Obecní dům v Praze

Německá houslistka Sophia Jaffé vystoupila coby záskok v náročném Beethovenově houslovém koncertu. Díky její precizní a energické hře se stal koncert v Obecním domě pro mnohé pražské posluchače opravdovým extatickým zážitkem. Nebývá vždy zvykem, aby sólista určoval tempo skladby. O to byl koncert zajímavější, že ho neřídil nikdo menší než Zdeněk Mácal. Umělecká konstelace Jaffé – Mácal – Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK byla v podušičkovém termínu (3. a 4. 11. 2010) vskutku ojedinělá.


Fotografie ze zkoušek v plném rozlišení zde, zde a zde (foto Dagmar Kneřová).

Více informací »


Pure Musik der Romantik

K této recenzi na vystoupení Českého filahrmonického sboru Brno v Linci netřeba žádný komentář.

Více informací »


Sophia Jaffé třikrát v České republice

V měsíci říjnu měli čeští posluchači možnost vidět a hlavně slyšet houslistku Sophiu Jaffé na třech různých koncertech. Začátkem měsíce vystoupila s barokním repertoárem s naší přední cembalistkou Barbarou Mariou Willi. Obecenstvo v zaplněném brněnském Konventu Milosrdných bratří hlasitě ocenilo jejich interpretaci především díla Johanna Sebastiana Bacha.
V rámci vrcholícího Mezinárodního hudebního festivalu Brno – Moravský podzim premiérovala Sophia Jaffé houslový koncert Slavomíra Hořínky Slova kříže. Dvacetiminutová skladba využívá především barevných možností sólových houslí a orchestru. Českou filharmonii řídil Leoš Svárovský.
Poslední ze tří českých účinkování se konalo s Komorní filharmonií Pardubice pod taktovkou Jana Kučery. Společně s našim předním violoncellistou Jiřím Bártou přednesla Sophia Jaffé Brahmsův Dvojkoncert pro housle a violoncello. Všichni účinkující si na každém ze tří abonentních koncertů získali zasloužený a hlasitý obdiv.

Fotografie Ladislava Formánka z koncertu s Komorní filharmonií Pardubice.

Více informací »


Dvě ženy – dva mýty: úspěšná premiéra Jakuba Kleckera

I když krátké, o to působivější opery dvou nepřehlédnutelných osobností české hudby – Šárka Leoše Janáčka a Ariadna Bohuslava Martinů – byly uvedeny v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Hudební nastudování, režie a scéna byly svěřeny mladé, nastupující, umělecké generaci: Jakubovi Kleckerovi a Roccovi (vl. jm. Rok Rappl). Oba domovsky působící v Národním divadle v Brně.
Kleckerovy bohaté dirigentské zkušenosti s operní literaturou (2004 v Brně debutoval s Branibory v Čechách) a rovněž osobitá Roccova minimalistická režie dělá z ostravského představení opravdovou událost sezóny. Toho si bylo vědomo i premiérové publikum (23. září 2010) a proto všechny účinkující odměnilo dlouhotrvajícím potleskem.

Fotografie z programu k představení zde, zde a zde.

Více informací »


Mahlerova 2. symfonie poprvé s Eliahu Inbalem

Český filharmonický sbor Brno poprvé vystoupil na dvou koncertech Bernského symfonického orchestru vedeného jeho častých hostem, dirigentem Eliahu Inbalem. Je to nedávno, co právě s tímto programem, symfonií č. 2 Gustava Mahlera, vystoupil ČFSB na koncertě v Praze s Českou filharmonii pod taktovkou Christopha Eschenbacha. Pražský koncert svou mimořádnou uměleckou úrovní byl jedním z nezapomenutelných zážitků všech účinkujících. Kritiku čtete zde.
O to více se očekával koncert v Bernu, krátký časový odstup přímo vybízel k následnému srovnávání. Oba koncerty Bernských symfoniků skončili nadšením a velkými ovacemi. Dle sdělení intendanta symfoniků, nepamatují takové spontánní reakce publika. Na světě byl další velký hudební zážitek.
Pochvala a uznání světově proslulého dirigenta Eliahu Inbala na adresu Českého filharmonického sboru Brno potěšila všechny členy včetně sbormistra Petra Fialy.

Fotografie z koncertu v plném rozlišení (Pavel Drápal).

Více informací »


Puella Trio na festivalu v portugalském Estorilu

Estoril je město na pobřeží Atlantického oceánu, asi 20 km od Lisabonu. Kromě příznivého klimatu a skvělé kuchyně je známé také tradicí hudebního festivalu a letních interpretačních kurzů, které začaly už v roce 1975. Téma letošního 36. ročníku festivalu bylo Mare Nostrum, což předurčilo zaměření na hudbu zemí Středozemního moře.

Na konci července obohatil program festivalu koncert Puella Tria. Pod názvem Mladé talenty střední Evropy představilo trio skladby J. Suka, J. Turiny, J. Haydna a D. D. Šostakoviče. Úspěch koncertu byl obrovský, mladé české trio nadchlo jak posluchače, tak organizátory festivalu.

Více informací »


Sophia Jaffé v červenci hostovala u orchestru Hallé v Manchesteru

Jeden ze svých posledních koncertů minulé sezóny hrála houslistka Sophia Jaffé 10. července s orchestrem Hallé v Manchesteru.
Tentokrát zazářila v Bruchově Houslovém koncertu č. 1 g moll a v druhé půlce v Beethovenově Romanci č. 2. Koncert dirigoval hostující skotský dirigent Rory Macdonald.
Více o koncertu v recenzi.

Více informací »


Metropole klasiky

Na základě předchozího velkého úspěchu Symfonického orchestru Českého rozhlasu byl tento orchestr opětovně pozván na koncert do nádherné kolínské filharmonie. Na programu 6. abonentního koncertu zazněly skladby Ludwiga van Beethovena a Antonína Dvořáka. Po předehře Leonore III před vyprodaným publikem stanula vítězka 3. ceny světově uznávané soutěže Královny Alžběty v Bruselu, mladá a charismatická houslistka Sophia Jaffé.
Beethovenův houslový koncert byl v jejím podání mimořádným zážitkem a uspokojil každého i sebevíc kritického odborníka.
Na krásnou hudební procházku pozval SOČR, pod taktovkou svého šéfdirigenta Vladimíra Válka, koncertní publikum, když skvěle provedli Dvořákovu 8. symfonii a do poslední noty splnili očekávání a potvrdili, že kolínská filharmonie je pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu velmi inspirující.
Jak uvádí kritika:
Die Prager Musiker bestätigen auf internationalem Parkett den hohen Stand tschechischer Klangkultur."

Více informací »


Léto plné hudby aneb Závěr Mezinárodního hudebního festivalu Rheingau v česko-slovenském provedení

Rheingau Musik Festival má za sebou již 23 ročníků a letos 154 koncertů na 42 různých koncertních místech, sálech a klášterech s neuvěřitelným počtem návštěvníků – 120 000.
Závěrečnou tečkou byl projekt opery sacra Marie Magdaleine Julesa Masseneta. Vyprodaná bazilika v Eberbachu zažila obrovský úspěch česko-slovenských interpretů. Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala), Filharmonie Brno, Adriana Kohútková jako Magdaleine, Jana Sýkorová jako Martha, Tomáš Černý jako Ježíš a Gustáv Beláček – jako mimořádně skvělý Jidáš pod taktovkou dirigenta Leoše Svárovského nadchli publikum v bazilice tak, že je odměnilo ovacemi ve stoje a dlouhým potleskem.

Recenze na koncert jsou zde (PDF).

Fotografie ze zkoušky (Hana Svobodová) a z koncertu (Ansgar Klostermann) v plném rozlišení.

Více informací »


Bienále Bamberg 2010 a Český filharmonický sbor Brno

Letošní Bienále v Bamberku bylo věnováno vzpomínce na hudebního skladatele Gustava Mahlera. Na závěr přehlídky jeho tvorby zazněla Symfonie tisíců, výjimečná skladba, která se uvádí velmi zřídka pro své náročné a nákladné umělecké obsazení.
V Bamberku zazněla naposledy před 17 lety, kdy touto skladbou byl slavnostně otevřen nový koncertní sál. Na letošním provedení se podíleli sólisté Manuela Uhl, Michaela Kaune, Marisol Montalvo, Lioba Braun, Janina Baechle, Stefan Vinke, Michael Nagy, Albert Dohmen, sbor Bamberských symfoniků (nastudování Celso Antunes), Český filharmonický sbor Brno (nastudování Petr Fiala), Windsbacher Knabenchor (nastudování Karl-Friedrich Beringer), a to vše pod taktovkou Jonathana Notta, šéfdirigenta Bamberských symfoniků.
Mimořádnost provedení dokládá i zájem ze strany Bavorského rozhlasu, který koncert přenášel a následně se objeví, v koprodukci s labelem Tudor, na trhu s CD.
V této gigantické sestavě se sejdou všichni umělci ještě jednou. V červnu 2011 vystoupí ve Festpielhaus, v největším operním domě Německa, v Badenu Badenu. O něm se říká: „Das Festspielhaus Baden-Baden ist mehr als Foyer, Eingangsbereich und Bühne. In diesen Räumen werden Träume gelebt!“

Fotografie v plném rozlišení »

Více informací »


Daphnis a Chloé na mezinárodním festivalu v Dolním Rakousku v Grafeneggu

Země Dolní Rakousko přeje kultuře. V krásném prostředí zámeckého parku v Grafeneggu se konají po celý rok kulturní akce. V létě na „Wolkenturm“, což je cenami odměněné podium pro open air koncerty, dále v nově postaveném koncertním sále a v opravené historické jízdárně. Český filharmonický sbor Brno je zde již pravidelným a velmi vítaným hostem. Ve spolupráci s Tonkünstler Orchester pod taktovkou dirigenta Juna Märkla předvedli Ravelovu Daphnis a Chloé.
V rámci Preludia zazněly v jízdárně sbory z opery sacre od Julesa Masseneta Maria Magdaleine, neprávem málo známé dílo tohoto autora, ale krásné a posluchačsky vděčné.

Více informací »


Jakub Klecker na festivalu Carniarmonie v Itálii

Dirigent Jakub Klecker byl pozván ve druhé polovině srpna k účinkování na festivalu Carniarmonie v severní Itálii. Dirigoval tři koncerty s orchestrem Mitteleuropea, a skvělými sólisty. Byli jimi Hugues Leclere (klavír), Darko Brlek (klarinet) a Pierre Hommage (housle).
V každém z koncertů se prezentoval jiný program – vždy jeden koncert se sólovým nástrojem, a jedna symfonie. Hrály se skladby L. v. Beethovena, M. Brucha, W. A. Mozarta, F. Mendelssohna-Bartholdyho a F. Chopina.
Koncerty se konaly v krásných městečkách v okolí města Udine, na rozhraní Dolomitů a Alp. Všechny byly vyprodané a účinkující byli, včetně našeho dirigenta Jakuba Kleckera, odměněni dlouhotrvajícím potleskem.

Více informací »


ČFSB zpíval Schumanna a Mahlera v Haagu

Český filharmonický sbor Brno zavítal v červnu do nizozemského Haagu, kde společně s Het Residentie Orkest a pod taktovkou světově proslulého dirigenta Neeme Järviho provedli Schumannovu Kantátu Des Sängers Fluch op. 139 (Umělcovo prokletí) a Das klagende Lied Gustava Mahlera. Závěrečný koncert orchestrální sezóny byl věnován především mahlerovskému výročí a po dva večery se nesly sálem Dr Anton Philipszaal tóny velebné hudby. Všichni protagonisté večera byli po zásluze odměněni vřelým potleskem publika.

Více informací »


Divadlo operety a muzikálu z Budapešti nezastrašila v chorvatském Záhřebu nepřízeň počasí

Na počátku července se v chorvatském Záhřebu uskutečnil první ročník Festivalu operety. Venkovní scéna byla postavena v historickém centru města v části Gradec, odkud diváci a posluchači měli nejen nádherný výhled na panorama města, ale mohli si v příjemném prostředí vychutnat vystoupení Divadla operety a muzikálu z Budapešti. V pestrém programu sestaveného z děl mistrů klasické operety (Kálmána, Lehára, Strausse, Offenbacha aj.) se v excelentních pěveckých, tanečních a hudebních výkonech předvedl mladý soubor a rozezpíval sice nepočetné, ale skvěle naladěné publikum. Vystoupení maďarských umělců bylo skutečným vrcholem festivalu a dokázalo, že „skomírající“ operetní žánr má stále své nadšené posluchače.

Více informací »


Český filharmonický sbor v Garstenu

První červencovou sobotu se Český filharmonický sbor Brno představil rakouskému publiku v štýrském Garstenu. Nádherný barokní kostel s bohatou vnitřní výzdobou vytvořil dokonalou kulisu pro a capellový program koncertu – Gallusovy Lamentace, Brucknerova Motteta a na závěr Dvořákova mše. Sbor pod vedením svého sbormistra Petra Fialy a za doprovodu varhan Martina Jakubička naplnil svým zpěvem prostor chrámu, díky čemuž publikum mohlo prožít silné náboženské texty s jejich poselstvím na vlastní kůži. Výkon účinkujících byl publikem na závěr oceněný ohromným potleskem.

Více informací »


Mág Eschenbach dirigoval Mahlera

„Dělám Mahlera už 40 let, ale tak skvěle připravený sbor jsem ještě neměl“, řekl Christoph Eschenbach během bouřlivého závěrečného potlesku v Rudolfinu sbormistrovi Petrovi Fialovi.
Český filharmonický sbor Brno a Česká filharmonie 7. července oslavily 150. výročí narození Gustava Mahlera jeho kolosální 2. symfonií „Vzkříšení“. Posluchači ve zcela vyprodaném Rudolfinu se stali svědky dirigentské „magie“ světového mahlerovského specialisty. Do nejmenších detailů propracované frázování, neuvěřitelné napětí, např. v části Urlicht, kdy člověk začíná vnímat svůj vlastní napjatý dech, a načasování všech výrazových vrcholů, doslova otevřelo tajné brány lidského bytí. Díky Eschenbachovi dokázal orchestr, sbor, i sólistky (sopranistka Simona Houda Šaturová a altistka Yvonne Naef) publiku předat „to“ něco, onu „božskou jiskru“ vzkříšení, jež je v Mahlerově hudbě ukrytá.
Pocta Gustavu Mahlerovi, jak zněl název koncertu, byla vskutku velkolepá a t.č. v České republice na nejvyšší možné umělecké úrovni.

„Největší hvězdou večera však přesto zůstává fantasticky zpívající Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala). Těleso, které se za dvacet let své existence vypracovalo do pozice jednoho z nejuznávanějších souborů ve svém oboru, znovu potvrdilo svoje mimořádné umění, jehož hlavními přednostmi jsou kontrolovaná dynamika a kompaktní, měkký a sytý zvuk." Ondřej Šupka, Opera PLUS, 9. 7. 2010

Více informací »


Sophia Jaffé se Solisti Veneti v Padově

foto: Martin Suchánek

Houslistka Sophia Jaffé a proslulý italský orchestr I Solisti Veneti vystoupily 29. června 2010 v rámci mezinárodního hudebního festivalu Veneto Festival. Bylo to jejich první společné vystoupení a snad i začátek trvalejší spolupráce. V padovském kostele Sv. Kateřiny zazněl v jejich podání, a pod taktovkou uměleckého vedoucího orchestru dirigenta Claudia Scimoneho, Mendelssohnův Houslový koncert č. 1 d moll – dílo, které geniální skladatel napsal jako třináctiletý. Po tomto krásném díle ve skvělém provedení si publikum vyžádalo od sólistky ještě dva přídavky.

Více informací »


Slovenský filharmonický sbor na Richard Wagner Festival 2010

Premiéra Wagnerova Tristana a Isoldy otevřela několikadenní Richard Wagner Festival ve Welsu. Jako další program byla nabídnuta opera Lohengrin, který probíhal v repríze nastudování roku 2009.
Wagneriáni se sjeli z mnoha zemí na již 21. ročník festivalu a zcela vyprodali divadlo Greif. Hvězdní sólisté pod taktovkou rakouského dirigenta Ralfa Weikerta, Bruckner Orchester Linz, Mozarteum Orchester Salzburg a Slovenský filharmonický sbor předvedli skvělé výkony na světové úrovni. K tomu přehledná režie Herberta Adlera, scéna a kostýmy Dietmara Solta znovu přesvědčily, že i „klasicky“ pojatá opera je nejen nesmírným zvukovým, ale i optickým zážitkem. Určitě i proto nebylo ani jedno místo v divadle prázdné.

OÖ Nachrichten: „Tristan a Isolda: jak má být.
Wiener Zeitung: „Stimmglanz – klein Bayreuth.“ (o Lohengrinovi)

Více informací »


Debut Sophie Jaffé ve Wiener Konzerthaus a Konzertverein Klagenfurt

foto: Martin Suchánek

Ein Konzert auf ganz hohem künstlerischem Niveau, vielleicht sogar das Spitzenkonzert des Jahres: Mit dem Engagement des Bruckner Orchester Linz unter der Leitung des famosen amerikanischen Dirigenten Dennis Russell Davis setzte der Musikverein Kärnten einen fulminanten Schlusspunkt unter das heurige Programm. Den ersten Teil des glanzvollen Abends prägte die 30-jährige Berlinerin Sophia Jaffé: Das kaum spielbare, weil unglaublich diffizil komponierte 2. Violinkonzert von Dimitri Schostakowitsch meisterte der neue Stern am Geigerhimmel mit Bravour: Die Ausnahmegeigerin demonstrierte ihre ganz große Klase – mühelos leicht spielte sie das mit schwierigen Passagen gespickte Violinkonzert.

Kärntner Tageszeitung 18. 6. 2010

Více informací »


Daphnis et Chloé na Janáčkově máji

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj patří neodmyslitelně ke kulturnímu životu daleko přesahujícího Moravskoslezský kraj. Festival uvedl slavné domácí i zahraniční umělce. Za všechny jmenujme dirigenta Z. Mácala, basistu a loutnistu J. Frederiksena a, coby dirigent, polský skladatel K. Penderecki. Český filharmonický sbor Brno se předvedl ve skvělé formě. Pod taktovkou Libora Peška a s Janáčkovou filharmonií Ostrava si už v průběhu festivalu od médií vysloužili mimořádně dobré hodnocení za uvedení Ravelových suit č. 1 a 2 z baletu Daphnis et Chloé: „Koncert „Poklady francouzské klasiky“ patřil k největším uměleckým zážitkům dosud probíhajícího ročníku Janáčkova máje. Výborně hrající orchestr JFO pod inspirativní taktovkou ve velmi dobré kondici a silné koncentraci dirigujícího Libora Peška, barevně a ve velké dynamické škále zpívající Český filharmonický sbor Brno, to vše doplněno baletním sólem (Ravel) vytvořilo jedinečnou atmosféru a velmi působivý celek.“ (ja)

Více informací »


Předchozí  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  Další 
© Petr Tejkal 2008