Novinky


14.1.2012 Leeds,UK Sophia Jaffé - violin

concert with Hallé Orchestra and Maestro Andrew Gourlay, Bruch – Violin Concerto


13.1.2012 Hull,UK Sophia Jaffé - violin

Concert with Hallé Orchestra and Maestro Andrew Gourlay, Bruch – Violin Concerto


Tradition mit Ludwig van Beethoven in Stuttgart – schöner Abschied mit dem alten Jahr

Der Tschechische Philharmonische Chor Brno hat sich mit dem Jahr 2011 gemeinsam mit den Stuttgartner Philharmonikern unter der Leitung von Chefdirigenten Gabriel Feltz im Stil verabschiedet. In der ausverkauften Liederhalle hat das Publikum mit Genuss die Sinfonie Nr. 9 von Ludwig van Beethoven gehört.
So mit „ An die Freude“ (Schillers Ode) kann zugleich als eine optimistische Vision für 2012 dienen.
ARS/KONCERT wünscht allen Künstlern und Künstlerinnen, Kollegen und Kolleginnen, Freunden und Freundinnen, ein gutes Jahr 2012, viel Glück und Erfolg.Innsbruck hat wieder den Tschechischen Philharmonischen Chor Brno eingeladen

Die Kaddisch – Symphonie ist in Innsbruck erstmals am 10. Juli 1994 in der Jesuitenkirche erklungen: Caspar Richter dirigierte die Tschechische Staatsphilharmonie Brünn, den Chor der Stadt Bratislava und die St. Florianer Sängerknaben, der Sprecher war Frank Hoffmann.
Bei der zweiten Aufführung von der 3. Symphonie Kaddisch von Leonard Bernstein in Innsbruck am 17. und 18. November 2011 war Brno Kultur auch vertreten. Diesmal nicht das Orchester, sondern …
Wie es in der Kritik Kronen Zeitung nach dem 1. Konzert steht: „ der exzellente Tschechische Philharmonische Chor Brno“ mit den Wiltener Sängerknaben sangen bei dem 2. Symphoniekonzert im Innsbruck Congress unter dem Dirigat von Marcus Bosch und Tiroler Symphonieorchester Innsbruck. Bernstein komponierte die Sinfonie 1961-3, 1977 noch einmal revidiert und die Möglichkeit eröffnet, die Sprechpartie weiblich oder männlich zu besetzen, den Text schrieb er selbst.
Die Sprecherin war bei diesen Aufführungen Kammersängerin Brigitte Fassbender. Ihre hohe Sprachkunst, aber auch literarische Souveränität im Umgang mit dem Wort, ist zu bewundern. Sie hat für die Kaddisch – Sprechertexte, die nur in Hebräisch und Englisch vorliegen, eine eigene deutsche Fassung erarbeitet. Zweimal ausverkaufter Saal Tirol hat sich mit großem und langem Applaus von allen Mitwirkenden verabschiedet.


Český filharmonický sbor Brno s Drážďanskou filharmonií ve Frauenkirche

Český filharmonický sbor Brno vystoupil v sobotu 22.října s Drážďanskou filharmonií na slavnostním koncertě ve Frauenkirche pod taktovkou dirigentky Simone Young. Na programu bylo náročné Válečné Requiem Benjamina Brittena. Kromě již výše zmíněných účinkoval i dětský sbor Drážďanské filharmonie a tři skvělí vokální sólisté – Miriam Gordon Stewart (soprán), Andrew Staples(tenor) a William Shimell(baryton).
Po náročných zkouškách publikum slyšelo skvělé provedení Brittenova díla, kdy výkony účinkujících umocnilo i prostředí Frauenkirche - kostela, který shořel na konci 2.světové války, a byl po rekonstrukci znovuotevřen v roce 2005.
Po závěrečném Amen následovala chvíle ticha, a až poté bouřlivý potlesk.


„Bolšoj zal“ konzervatoře P. I. Čajkovského si připomněl výročí 28.října 2011 Den vzniku samostatného československého státu

Na abonentním koncertu Symfonického orchestru P.I. Čajkovského, jehož šéfdirigentem a uměleckým ředitelem je Vladimír Fedosejev, měli toto výročí jako motto programu: již v začátcích plánování koncertu si vzali za své připomenout státní svátek České republiky. S pozvaným hostem, dirigentem Vladimírem Válkem, domluvili i odpovídající program a to Dvořákův Karneval a houslový koncert, ve druhé polovině koncertu Sinfoniettu Leoše Janáčka. Před vlastním koncertem bylo i publiku připomenuto, že koncert se koná právě v Den vzniku samostatného československého státu. Sympatické a velmi zdvořilé gesto.
Punc svátečního koncertu dodal svou přítomností i velvyslanec české republiky v Moskvě pan PhDr. Petr Kolář i zástupci Českého domu a Českého kulturního centra.
Onemocnělého pana dirigenta Vladimíra Válka zastoupil Leoš Svárovský. Houslový part odehrála skvěle německá sólistka Sophia Jaffé, v jejíž krvi po otci koluje slovanská krev.
Desátý nejlepší orchestr na světe se svým obsazením - 16 primů a 10 kontrabasů, bezchybnými žesti, pod taktovkou inspirujícího a svým uměleckým entusiasmem nakažlivého dirigenta Leoše Svárovského předvedl provedení českého programu nádherně a v takové kvalitě, že by každý znalec české hudby byl nadšen, a kdyby zavřel oči, ani by netušil, že hraje jiný než český orchestr.


Sophia Jaffé sólistkou pěti koncertů Hallé Orchestra v Manchesteru

Houslistka Sophia Jaffé opět hostovala v druhé polovině září u jednoho z nejznámějších britských orchestrů, Hallé Orchestra v Manchesteru. Tentokrát hrála s orchestrem celkem pět koncertů.
Tři z koncertů se konaly v Manchesteru, v sále Bridgewater Hall, a zazněl zde houslový koncert J.Sibelia. Další dva koncerty byli v Blackburn a v katedrále v Lincolnu, a na programu byl Bruchův houslový koncert.
Všech pět koncertů pod taktovkou Andrew Gourlaye, zástupce šéfdirigenta Sira Marka Eldera, mělo obrovský úspěch.


Standing Ovations für den Tschechischen Philharmonischen Chor Brno

Der Tschechische Philharmonische Chor Brno in Holland hat einen ausgezeichneten Ruf. Beide Saale in Eindhoven und Rotterdam waren ausverkauft, in Eindhoven im Muziekgebouw sogar kam das Brabant TV, um das Konzert aufzunehmen. Die himmlische Musik von Giuseppe Verdi und seine Messa da Requiem kam von Het Brabants Orkest mit dem exzellenten Dirigenten Kees Bakels.
Großer Erfolg und Standing Ovations .


Významné ocenění nové nahrávky Dvořákova Requiem v Japonsku

Nová live nahrávka Dvořákova Requiem (UP 0130), kterou společnost ArcoDiva natočila v listopadu 2010 v Brně k jubileu Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr a dirigent Petr Fiala) se sólisty Simonou Houda Šaturovou, Janou Sýkorovou, Tomášem Černým, Petrem Mikulášem a Filharmonií Brno, získala letos v září prestižní ocenění na japonském gramofonovém trhu. Nejvýznamnější kritický časopis Geijutsu Disc Review udělil této nahrávce ocenění TOKUSEN, což je obdoba Editor´s Choice z časopisu Gramophone nebo Diapason d´Or. Kritika hodnotí nahrávku po všech stránkách jako mimořádně zdařilou a oceňuje kvality všech interpretů i nahrávky. Na nahrávce se podíleli zvukoví mistři Václav Roubal, Karel Soukeník, hudební režie Jiří Štilec.


Sophia Jaffé vystoupila na festivalu komorní hudby v holandském Delftu

Začátkem srpna koncertovala Sophia Jaffé na známém festivalu komorní hudby v holandském Delftu. Čekaly ji zde 3 vystoupení – sólový recitál v kostele, a dva komorní koncerty s dalšími vynikajícími instrumentalisty – například s houslistkou Lizou Ferschtman a cellistou Alexandrem Rudinem.
Jde o festival, který je známý zajímavou dramaturgií, špičkovými interprety, svou roli v jeho oblibě hraje určitě i nádherné prostředí města Delft.
Více informací najdete na www.delftmusicfestival.nl.

Více informací »


Čeští komorní sólisté pod taktovkou Jakuba Kleckera na Rheingau festivalu.

Orchestr Českých komorních sólistů vystoupil v druhé polovině srpna na Rheingau Musik festivalu. Celkem odehrál v rámci cyklu Mladí virtuosové tohoto prestižního německého festivalu tři koncerty.
První z nich byl na nádvoří kláštera Eberbach, kde čeští hudebníci doprovodili ruského cellistu Dimitrije Maslennikova v Čajkovského Rokokových variacích a Pezzo capriccioso.K příjemné atmosféře přispělo i krásné počasí, spokojené publikum si vyžádalo od orchestru přídavek.
Druhé dva koncerty se konaly ve Wiesbadenu, v krásném prostředí Kurhausu. Čeští komorní sólisté doprovodili vítěze festivalové soutěže – 4 instrumentalisty ( Kerson Leong – housle, Paolo Mendes – horna, Leonie Dessauer -hoboj, David Dyakov – kytara) a zpěvačku (Silvia Hauer – mezzo) . Skoro sto minut trvající program našel v publiku velkou odezvu, skvělé výkony sólistů i orchestru byly citlivě propojeny vstupy muzikoložky a rozhlasové redaktorky Karmen Mikovic.Vladimír Válek a Sophia Jaffé hvězdami festivalu Varnensko leto

Festival Varnensko leto je jedním z tradičních a renomovaných evropských hudebních festivalů. Letos proběhl už jeho 85. ročník.
Festivalový koncert Varnenské filharmonie dne 5.července řídil dirigent Vladimír Válek. Sólistkou večera byla houslistka Sophia Jaffé. Účinkující nabídli publiku skvosty klasického repertoáru: Smetanovu Vltavu, Dvořákův Houslový koncert a Čajkovského 5. symfonii. Koncert proběhl k velké spokojenosti publika i pořadatelů a stal se jedním z nezapomenutelných večerů letošního festivalu.
(Foto: Rossen Donev)

Více informací »


Excelentní duo na Festivalu Mitte Europa

O tom, že je možné uspořádat přitažlivý a vysoce umělecky hodnotný koncert i v malém městečku se mohli posluchači přesvědčit v rámci již 20. ročníku Festivalu Mitte Europa. V Pomezí nad Ohří nedaleko Chebu vystoupily 24. 7. německá houslistka Sophia Jaffé a naše přední cembalistka německého původu Barbara Maria Willi. Program složený z děl barokních a raně klasických mistrů rozezněl a doslova rozehřál celý kostel sv. Jakuba. Obě účinkující strhly svým nasazením a virtuozitou a nebylo pochyb o tom, že se festivalové obecenstvo stalo svědkem mimořádné události.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno v Baden Badenu, Štrasburku a Paříži

Český filharmonický sbor Brno se v červnu podílel, vedle nabitého programu v České republice, i na třech významných koncertech v Německu a ve Francii.
Jako první uvedl Mahlerovu 8. symfonii v Baden Badenu s Bamberskými symfoniky, pod vedením jejich šéfdirigenta Jonathana Notta.
Dále cesta ČFSB pokračovala do Štrasburku, kde nazkoušel a uvedl s Orchestre Philharmonique de Strasbourg Gurrelieder Arnolda Schönberga pod taktovkou Marca Albrechta.
Vyvrcholením celého turné pak bylo uvedení Gurrelider v Paříži v Salle Pleyel. Světoznámý dirigent Marc Albrecht se těmito dvěma koncerty loučil s pozicí šéfdirigenta Štrasburských filharmoniků. Skvělé obsazení sólových partů (Ricarda Merbeth – Tove, Lance Ryan – Waldemar, Barbara Sukowa – recitace) i celková atmosféra zkoušek byly mimořádné. O obrovském úspěchu koncertů svědčí i ohlasy v tisku: zde, zde, zde, zde a zde.
(Na fotografii dirigent Jonathan Nott.)

Více informací »


Velikonoční festival duchovní hudby 2011

Jubilejní dvacátý ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby, který letos proběhl od 17. 4. do 1. 5. 2011, se stal přehlídkou toho nejlepšího, co v průběhu uplynulých dvou desetiletí na festivalových koncertech zaznělo. Zahájila ho již tradičně Stabat mater, tentokrát od Gioacchina Rossiniho, v podání Filharmonie Bohuslava Martinů, Českého filharmonického sboru Brno a sólistů Hany Škarkové, Lucie Hilscherové, Tomáše Černého a Gustáva Beláčka. Z katedrály sv. Petra a Pavla se festival přesunul na dva koncerty do kostela sv. Janů u minoritů, kde 18. 4. vystoupil soubor Kölner Akademie z Kolína nad Rýnem s u nás dosud neuváděnou skladbou od Georga Philippa Telemanna Pašije podle Lukáše. Komorní soubor i sehrané sólové hlasy se spojily do dokonalé harmonie a daly vyniknout dramatickému obsahu skladby. O den později se kostelem rozezněly hlasy Českého filharmonického sboru Brno, který pod dirigentskou taktovkou Petra Fialy předvedl Gallovy dvojsborové Lamentace, Allegriho slavné Miserere mei Deus či výběr z Brucknerových Motet, za jejichž nahrávku právem získal prestižní cenu Echo Klassik. Koncert patřil jak svou dramaturgií, tak dokonalostí provedení k vrcholům celého festivalu.
Po velikonočních svátcích pokračoval opět v katedrále sv. Petra a Pavla, kde tentokrát pod vedením Marko Ivanoviće vystoupila Filharmonie Brno, Český filharmonický sbor Brno a sólisté Pavla Vykopalová, Kateřina Jalovcová, Peter Berger a Ivan Kusnjer. Na programu byla orchestrální předehra Rimského-Korsakova Velké ruské Velikonoce a dvě zpracování významného náboženského textu Te Deum – od Antonína Dvořáka a od Antona Brucknera. Dalším místem, kam letos festival zavítal, byla bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, kde s programem Magna Pascha – 50 dní Doby velikonoční vystoupila Schola Gregoriana Pragensis vedená Davidem Ebenem. Milovníci vokální renesanční hudby měli možnost poslechnout si pečlivě sestavené pásmo gregoriánského chorálu prokládané vícehlasými motety.
Podtitul závěrečného koncertu zněl „Dej nám mír“. Vynikající německý dirigent Lutz Köhler na něm provedl Beethovenovu Missu solemnis s Pražskou komorní filharmonií, Pražským filharmonickým sborem a sólisty Danou Burešovou, Janou Sýkorovou, Jaroslavem Březinou a Jiřím Sulženkem. Majestátnost i křehkost skladby přesně vystihly charakter celého festivalu a nádherně tak završily letošní jubilejní ročník.

Recenze

Hudební rozhledy 6/2011
Miloš Zapletal
Boris Klepal

Video

RTA: Kulturní okamžiky
B-TV: Vlna z Brna
ČT: Události v regionech
ČT: Terra musica
Proglas: Oktáva
ČRo 3 Vltava: Mozaika
ČRo 3 Vltava: Mozaika (1) a ČRo 3 Vltava: Mozaika (2).

Více informací »


Opera i improvizace na Expozici nové hudby 2011

Letošní 24. ročník Expozice nové hudby nabídl od 2. do 6. března 2011 opět velmi rozmanitý program. Představilo se slovensko-rakouské improvizační seskupení don@u.com, které si na bázi „remixů“ pohrávalo s populárními šlágry. Objevem pro brněnské publikum byl mladý německý cellista českého původu Jan-Filip Ťupa a švýcarský klavírista Reto Staub. Zajímavou sondou do současné experimentální turecké hudby, o níž u nás panuje jen minimální povědomí, bylo vystoupení skladatele a improvizátora Mehmeta Can Özera a jeho ansámblu.
S velkým ohlasem se setkalo provedení komorní opery Foreign Experiences významného amerického experimentálního skladatele Roberta Ashleyho v podání jeho syna Sama Ashleyho a Jacqueline Humbert. Jedinečný zážitek sliboval i závěrečný koncert, pro který byly naplánované dva projekty: audiovizuální instalace Woodscratcher rakouského sound-designéra a skladatele Winfrieda Ritsche a multimediální performance V-Trike autorského týmu Bernhard Lang (hudba), Veronika Zott (tanec) a Christine Gaigg (choreografie). Z důvodu náhlého onemocnění Christine Gaigg bylo V-Trike představeno pouze z DVD, což se nakonec ukázalo jako solidní náhrada za neuskutečněné živé provedení.
Doprovodný program nabídl setkávání s tvůrci i mimo pódium. Byly to přednášky/workshopy Mehmeta Can Özera a Sama Ashleyho s Jacqueline Humbert. Posluchači tak měli možnost se více seznámit s hudebním myšlením těchto tvůrců a proniknout do „zázemí“ vzniku jejich hudby.
Expozice nové hudby v médiích:
Terra musica (ČT) »
Vlna z Brna (B-TV) »
Fascinující zkušenosti odjinud »
Facebook »

Více informací »


Gustav Mahler a jeho výročí

V Linci má Český filharmonický sbor Brno vždy otevřené dveře. Na novoročním koncertu s Bruckner Orchester Linz a jeho šéfdirigenta Denise Russella Daviese zazněla Symfonie č. 2 Gustava Mahlera, letošního jubilanta. Do posledního místa vyprodaný koncertní sál, který po svém obvodu lemovala řada posluchačů, kteří si zakoupili vstupenku na stání, propukl v nadšený aplaus, když zazněly poslední tóny této nádherné symfonie.

Více informací »


Sophia Jaffé hrála Dvořákův houslový koncert v Manchesteru a Nottinghamu

Houslistka Sophia Jaffé vystoupila v polovině února na dvou koncertech (v Manchesteru a Nottinghamu) s orchestrem Hallé, pod taktovkou šéfdirigenta Sira Marka Eldera.
Byla oslovena jako záskok za onemocnělého Valerije Sokolova, a své role se zhostila pohotově a se skvělým ohlasem kritiky i publika.
Ač původně nebyl plánován, na program koncertů se díky změně sólisty dostal nádherný Dvořákův koncert.


Kurt Masur a Český filharmonický sbor Brno

Opětovné umělecké setkání s dirigentskou veličinou jako je Kurt Masur a Českého filharmonického sboru Brno bylo naplánováno na polovinu prosince 2010. Pan dirigent si rád zavzpomínal na festival PROMS, kde v londýnské Royal Albert Hall společně provedli Glagolskou mši od Leoše Janáčka.
Každoročně v této době pořádá Maestro Kurt Masur v Bonnu dirigentské kurzy, jehož nejlepší absolventi dostanou příležitost podílet se na slavnostním koncerte. Ten se konal dne 16. 12. v Beethoven Halle, tedy v předvečer výročí narození tohoto genia v Bonnu.
Každý z nich dirigoval jednu větu z 9. symfonie, závěrečnou čtvrtou pak osobně Mistr.
Vyprodaný koncertní sál si s nadšením poslechl špičkové provedení jeho nejslavnější symfonie se závěrečnou Ódou na radost. Beethoven Orchester Bonn potvrdil své hráčské kvality a šéfdirigent Stephan Blunier sympatickým provedením Fantazie pro klavír, sbor a orchestr se zasloužil o úspěch celého večera.
Kdo ví, jak dlouho budeme čekat, než se objeví jména mladých kolegů-dirigentů na velkých evropských či ještě vzdálenějších koncertních podiích.

Více informací »


Český filharmonický sbor Brno na adventních koncertech v Holandsku

Český filharmonický sbor Brno vycestoval v polovině prosince na dva koncerty do Holandska s dirigentem Janem Ocetkem,vokálními sólisty a s doprovodem flétnistky Martiny Matušínské a klavíristy a varhaníka Jaroslava Frice. Obohatil tak adventní život ve městech Kerkrade a Eindhoven nádhernými motety Antona Brucknera a českými vánočními pastorelami a koledami. Ohlas obou koncertů byl mimořádný. Asi 600 posluchačů v zaplněném chrámu Sv. Kateřiny v Eindhovenu odměnilo sbor potleskem vestoje.

Více informací »


Předchozí  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  Další 
© Petr Tejkal 2008