Setkávání Václava Hudečka
Hudební festival houslového virtuóza v Moravských Budějovicích
13.–15. června 2008
1. ročník


Ve spolupráci
s městem Moravské Budějovice 
pořádá koncertní agentura

ARS/KONCERT, spol. s r. o. 
Generální partner festivalu
Skupina ČEZ

 

 

Festival se koná pod záštitou

Ministerstva kultury České republiky,
pod patronací Vítězslava Jonáše,

senátora Parlamentu České republiky
a Pavla Suchánka,

místopředsedy Rozpočtového výboru

Parlamentu České republiky.

Články

Rozhovor s Ivanou Kovalčíkovou

Datum vystavení: 15. 5. 2008 13:36:00

Měla bych si zopakovat i různé plavecké styly?

 

Ivana Kovalčíková vystoupí 14. června 2008 v rámci hudebního festivalu Setkávání Václava Hudečka s Moravskou filharmonií Olomouc na koupališti v Moravských Budějovicích.

 

Ivana Kovalčíková je vysoce talentovanou houslistkou brněnské houslové školy. Roku 1999 získala mistrovský nástroj houslaře Karla Vávry. Na brněnské JAMU nyní studuje u Miloše Vacka. V soutěži Anglo-Czechoslovak Trust v Londýně získala první cenu v kategorii smyčcových nástrojů, účastnila se mezinárodních kurzů ISA Internationale Sommer Akademie Prag-Wien-Budapest, kde spolupracovala s profesorkou Eszter Haffner. Sólově i jako členka komorních a orchestrálních souborů vystoupila v Belgii, Velké Británii, Polsku, Německu, Rakousku, Francii a Japonsku. Je také členkou brněnského komorního uskupení Ensemble Opera Diversa.

 

Bylo třeba ke cvičení na housle nějakých donucovacích prostředků? Od kolika let vlastně hrajete?

Hraji od sedmi let, ale housle, na které hrával tatínek, když chodil sám do hudební školy, jsem vytahovala z pod postele se zvědavostí už dříve... Tehdy možná proto, že to bylo takové neznámé a trošku i zakázané. Když pak ve školce vybírali učitelé děti, které by chtěly hrát na nějaký hudební nástroj, tak housličky byly pro mě jasné.

 

Odkud jste se dozvěděla o luhačovických kurzech Václava Hudečka?

Několik ročníků těchto kurzů probíhalo před Luhačovicemi ještě v Kroměříži. Tam se na nich pedagogicky podílel i prof. Kotmel k němuž jsem jezdila na konzultace už před nástupem na Konzervatoř. Na jeho popud jsem jela na kurzy, tehdy ještě do té Kroměříže, poprvé. V dalších letech, i když se už prof. Kotmel na těchto kurzech nepodílel, se z této akce stala, myslím, že pro většinu účastníků, kteří pravidelně navštěvovali kurzy V. Hudečka, taková „srdeční záležitost“. Já osobně jsem se na kurzy vracela jako aktivní účastník snad dalších, nevím jistě, šest let. Doteď každým rokem kurzy vždy navštívím, abych pozdravila a poslechla si nynější účastníky. Zkrátka kontakt se stále udržuje. Jako minulí účastníci také střídavě účinkujeme třeba i na některých koncertech kurzů.

 

Jak luhačovické kurzy ovlivnily váš další hudební vývoj? Bylo vám tehdy 13 let...

Luhačovické kurzy měly pro mě vliv dost zásadní. Přišel ke mně nový krásný nástroj, měla jsem možnost spoluúčinkovat s panem Václavem Hudečkem na jeho koncertech. Získala jsem cenné zkušenosti a občasná spolupráce s panem Hudečkem trvá vlastně dodnes, za což jsem velmi vděčná a mám z toho vždy radost. Pro mladé muzikanty má nedocenitelný význam setkávat se s takovými uměleckými osobnostmi jako je pan Hudeček, navíc, když cítí z jeho strany neutuchající podporu a také pomoc. Je to velká motivace a také závazek. A to je dobře!

 

Kde konkrétně jste od té doby s Václavem Hudečkem spolupracovala?

Účastnila jsem se např. jeho koncertů v rámci festivalu Svátky hudby či na jubilejních koncertech Luhačovických kurzů. Ale cítím to tak, že kontakt se neomezuje nebo nezávisí pouze na dané možnosti „spoluhrát“. Myslím, že pan Hudeček má zájem o to, jak se absolventům jeho kurzů daří v životě i dál a vždy nabídne pomocnou ruku. Toho si moc vážím.

 

Je vaším koníčkem pouze hudba anebo jste i vy propadla dnešním technologiím jako jsou internet, mobilní telefony, ... ?

No, při této otázce se musím smát, protože já jsem se narodila zřejmě v úplně špatné době. Počítač, i přesto že maminka je programátorka, mým kamarádem příliš není a hlavně nepociťuji nutkání k němu zasednout tak, jak to asi pociťuje dnešní náctiletá generace. Bohužel, komunikace přes e-mail se dnes stává nutností, i když musím říct, že mě moc mrzí, jak se pomalu vytrácí osobní kontakt mezi lidmi... Je srandovní, že dnes lidé spolu mluví a vyřizují x záležitostí, ale třeba se ani jednou nepotkají, natož poznají. Ráda mluvím s lidmi osobně, můžu se tak lépe vyjádřit. Nu, mám prostě ráda ten reálný, nevirtuální svět.

 

Jiné slabosti tedy máte..?

Mám. Raději vezmu knihu nebo se chodím těšit do knihkupectví. Otvírám knihy a mám pocit, že voní... Počítač je trošku studený, že? Ráda žiju vztahy se svými blízkými. Nu, ta technika mi dává zabrat...

 

Nemá psaní SMS zpráv špatný vliv na držení smyčce?

Tak, teď jsem se začala bát! Zatím žádný vliv nepozoruji. (smích) Ale možná se to objeví později.

 

Koncert u bazénu není ve zcela obvyklém prostředí. Proděláváte nějakou speciální přípravu, byť jen psychickou?

Přípravu houslovou prodělávám zcela klasickým způsobem. A psychickou? Jejda, tak to nevím, měla bych si zopakovat i různé plavecké styly?

 

Možná ano...

Tomáš Kučera


zpět na archív

© Petr Tejkal 2024